Неандертальців уперше спіймали на малюванні

Уперше доведено, що саме неандертальці створили наскельні малюнки у трьох печерах Іспанії. Це може істотно змінити уявлення про їхні когнітивні здібності.

Про це пише Дмитро Сімонов для "Дім Інновацій".

 Вхід до печери Мальтрав'єсо в Іспанії. Фото: Дім інновацій 

Міжнародна група дослідників визначила вік стародавніх малюнків, знайдених на стінах у трьох печерах Іспанії, і дійшла висновку, що їх могли зробити лише неандертальці, оскільки інших людей у Європі на той час не було.

Ще одне дослідження було присвячено датуванню морських мушель зі штучними отворами з іншої іспанської печери. Подібні речі знаходять у Африці та вважають проявами так званої символічної поведінки, характерної саме для Homo sapiens.

Але мушлі з Іспанії виявилися найстаршими серед усіх відомих, і на той час у Європі їх могли зробити також лише неандертальці. Обидві ці знахідки змушують істотно переглянути наші уявлення про неандертальців.

Два людства

За останніми даними, вид Homo sapiens, до якого всі ми належимо, виник трохи більше 300 000 років тому в Африці. Приблизно 180 000 років тому перші представники нашого виду залишили Африканський континент, а близько 40 000 років тому вони вже були на території сучасної Європи. На той момент тут жили тільки наші найближчі родичі – неандертальці. Так зустрілися два види людини (хоча інколи їх називають різними підвидами).

Про неандертальців ми знаємо завдяки решткам їхньої матеріальної культури – знаряддям праці, їхнім кісткам, а також їхньому геному, який вдалося розшифрувати буквально за останнє десятиліття.

Вони були досить подібні до нас зовні та настільки близькі з еволюційного погляду, що неандертальці та сапієнси мали спільне потомство. Власне, сучасні європейці є нащадками таких "змішаних шлюбів", про що свідчить кілька відсотків неандертальських генів у їхніх геномах.

 Порівняння черепів Homo sapiens (ліворуч) та Homo neanderthalensis (праворуч) 
Фото: hairymuseummatt

Утім, якщо говорити про когнітивні здібності, то вважають, що тут неандертальці поступалися людям сучасно типу. Ймовірно, саме тому близько 28 000 років тому останні з них зникли з лиця Землі, а Homo sapiens стали безроздільними господарями Європи.

Але наскільки сильно неандертальці відрізнялися в розумовому плані від людей сучасного типу? Щоб з’ясувати це, дослідники беруть до уваги, наприклад, здатність використовувати вогонь, поховальні ритуали та вміння створювати те, що ми називаємо мистецтвом. Відкриття, про які ми сьогодні говоритимемо, пов’язані якраз із мистецтвом.

Критичний вік

У Європі відомо кілька печер, де на стінах збереглися зображення тварин, людей чи знаків. Ось, наприклад, печера Ласко у Франції – одна з найвідоміших печер із палеолітичним живописом.

Точно відомо, що авторами малюнків у печері Ласко були люди сучасного типу. Так само дотепер вважалося, що саме вони, найімовірніше, створили решту печерного живопису в Європі. Щоб спростувати це, необхідно знайти малюнки, зроблені ще тоді, коли сапієнсів не могло бути на території Європи.

Але донедавна визначити вік наскельного живопису частіше за все не вдавалося. Адже радіовуглецевий метод датування, який широко використовують в археології, може працювати лише з органічним вуглецем, а саме його часто бракує у фарбах первісних митців.

 Печеру Ласко у Франції інколи називають "Сікстинською капелою первісного живопису". Але автором її розпису була людина розумна
Фото: Francesco Bandarin

Але на початку 2000-х рр. було розроблено так званий уран-торієвий метод датування. У найбільш спрощеному вигляді суть його така. Вода, що стікає стінами печери, залишає після себе нашарування різних солей. У них є мізерна кількість урану, який із часом поступово перетворюється на торій. Якщо ви знаєте вміст урану і торію у зразку, ви можете розрахувати його вік. Коли під таким нашаруванням є малюнок – ви вже знаєте його мінімальний вік.

Група дослідників із різних країн Європи на чолі з Дірком Хоффманном (Dirk Hoffmann) з Інституту еволюційного антропології Товариства Макса Планка (Німеччина) вирішила з’ясувати вік зображень у різних печерах Італії, Франції, Португалії та Іспанії. Майже в усіх випадках малюнки були зроблені вже після приходу Homo sapiens, тобто авторами малюнків могли бути як сапієнси, так і неандертальці.

Винятком стали зображення у трьох печерах Іспанії – Ла-Пасьєга, Мальтрав’єсо та печері в Ардалесі – їхній вік складає щонайменше 64 800 років. Тобто творцями цих малюнків за 20 000 років до приходу в Європу Homo sapiens могли бути лише неандертальці. Результати цієї роботи було опубліковано нещодавно в Science.

 Ла-Пасьєга – одна з трьох відомих печер, де вік наскельних розписів доводить, що їх могли зробити лише неандертальці
Фото: AVANTI

Майже одночасно в Science вийшла ще одна публікація, де першим у переліку авторів зазначено знову Дірка Хоффманна. Цього разу дослідники визначили дати знахідок із печери Лос-Авіонес на півдні Іспанії – продірявлених морських мушель зі слідами вохри та різних пігментів. Такі речі, виявлені в Африці, археологи впевнено пов’язують із символічною поведінкою, характерною саме для Homo sapiens.

Але з’ясувалося, що знахідки у Лос-Авіонесі мають вік 115 000–120 000 років, тобто вони принаймні на 20 000 років старші за будь-які інші подібні. Очевидно, що і в цьому випадку пігменти й мушлі зі штучними отворами могли належати лише неандертальцям.

Автори дослідження припускають, що символічна поведінка могла бути властива ще спільному предку Homo sapiens та неандертальця, котрий жив понад 500 000 років тому.

Обидва дослідження змушують серйозно переглянути наші уявлення про когнітивні здібності неандертальців і припустити, що прірва між нами й ними не була такою вже глибокою.

Нагадуємо, що нещодавно в Австралії знайшли 132-річну пляшку з запискою.

«Вироки виконувати негайно!...»

22 травня минула 73 річниця оголошення Військовим судом оперативної групи (ВСОГ) «Вісла» перших смертних вироків

Петлюра без бронзи, але у кольорах

Рік 1917-й ще не був роком Симона Петлюри. Незаперечним лідером українського національного руху він став року 1919.

«Люди бігли і голосили: «Навічно!» - спогади спецпоселенки з Полтавщини

Уже 45 років Ольга Янкевич, уродженка Луцька, мешкає на Семенівщині. Проте назавжди запам’ятала січень 1950-го, коли їй із родиною довелося надовго залишити Україну. Її, тоді 9-річну дівчинку, разом із старшою сестрою, мамою і бабусею, комуністична влада зарахувала до «ворогів народу» і виселила на спецпоселення до Сибіру.

Ерцгерцог та шпигун у київській тюрмі. Справа Василя Вишиваного

Вільгельма Габсбурга, або Василя Вишиваного, вже навряд чи можна віднести до незаслужено забутих постатей вітчизняної історії. Фігура австрійського ерцгерцога, який відчув себе українцем, останніми роками привертає чимало уваги. Йому присвячені не лише наукові публікації, а й художній роман та навіть опера на лібрето Сергія Жадана. При цьому якщо про Вільгельма на чолі Українських січових стрільців у 1918-му пишуть багато, то про Вільгельма як київського в’язня 30 років потому – значно менше.