In memoriam. Помер екс-прем'єр УРСР та України Віталій Масол

У Києві помер політик Віталій Масол, який двічі очолював уряд України — за часів СРСР та за незалежності. Він став першим керівником уряду, який у Радянській Україні пішов у відставку під тиском протестів громадськості.

Про це повідомив депутат Чернігівської обласної ради Арсен Дідур, передає Радіо "Свобода".

Віталію Масолу було 89 років. Він народився 14 листопада 1928 року в селі Олишівка нині Чернігівського району Чернігівської області. Закінчив Київський політехнічний інститут зз дипломом інженера-механіка. Керував машинобудівними підприємствами в Донецькій області.

 

У 1972 році Масола призначили першим заступником голови Держплану УРСР. За сім років він став заступником Голови Ради Міністрів УРСР та головою Державного планового комітету УРСР. Крім того, Масол був кандидатом у члени (1986—1987) і членом Політбюро ЦК КПУ (1987—1990), кандидатом у члени ЦК КПРС (1986—1989) і членом ЦК КПРС (1989—1991).

Головою Ради Міністрів УРСР Віталій Масол уперше став у 1987 році. У 1990 році він пішов у відставку — це була одна з вимог Революції на граніті. Проте залишався народним депутатом СРСР, яким він став 1989-го.

Віталій Масол супроводжує прем'єр-міністра Великої Британії Маргарет Тетчер під час її візиту до Києва в 1990 році. Фото: УКРІНФОРМ

Того ж-таки 1990 року Масола обрали народним депутатом України. У Верховній Раді України Масол працював у комісії з питань планування, бюджету, фінансів та цін.У червні 1994 року президент Леонід Кравчук вдруге затвердив його на посаді прем’єра, однак Масол подав у відставку вже в березні 1995-го.

Віталій Масол на відкритті меморіальної дошки першому секретареві ЦК КПУ (1972—1989) Володимиру Щербицькому в Києві, 2013 рік. Це була одна з його останіх появ на публіці Фото: УКРІНФОРМ

Віталій Масол був нагороджений зокрема орденами Ярослава Мудрого п’ятого та шостого ступенів та орденами "За заслуги" І та ІІІ ступенів.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.