Спецпроект

АНОНС: У Києві презентують книгу «Покликані: Монахи Студійського Уставу та Голокост»

12 червня, у книгарня «Є» в Києві Юрій Скіра презентує монографію «Покликані: Монахи Студійського Уставу та Голокост».

У монографії розглядається діяльність монахів Студійського уставу щодо порятунку євреїв під час Голокосту на території Львівської архієпархії Греко-католицької церкви. Автор дає відповіді на різноманітні запитання, пов’язані з переховуванням; відображає мотиви, методи та ризики обох сторін акції; розвінчує міфи, які склалися через недостатні знання попередніх дослідників щодо умов та можливостей рятівників і місцевості.
 
Учасниками презентації будуть:
- Юрій Скіра, автор книги, канд. іст. наук, керівник проектів та програм Центру дослідження українсько-польсько-словацького пограниччя Українського католицького університету,
- Ієромонах Олександр Приліп, настоятель обителі Святого Антонія Печерського Студійського Уставу в Обухові,
- Тетяна Бородіна, наукова співробітниця Центру юдаїки НаУКМА, аспірантка кафедри історії НаУКМА, 
Маттіас Ріхтер, організатор проекту «Вчимося пам’ятати», представник єврейської громади м. Дюссельдорфа,
- Анна Прохорова, соціолог, заступниця директора Центру юдаїки НаУКМА.
На сайті Центру юдаїки НаУКМА можна ознайомитися з уривком із монографії.
12 червня, середа, 18.30
Місце: книгарня «Є» на Золотих Воротах (вул. Лисенка, 3). 
Організатор: Центр юдаїки, видавництво «Дух і літера», книгарня «Є», проект «Вчимося пам'ятати».
Вхід вільний.

Від символу до імені: у пошуку власних моделей військового цвинтаря

Присвячені невідомому солдату монументи можна знайти у Франції, США, Британії, Канаді та інших країнах умовного Заходу. Зрештою, традиція символічних і цілком реальних могил невідомих солдатів народилася саме у Західній Європі. Асоціація могили невідомого солдата з Радянським Союзом радше пов'язана з зацикленістю політики пам'яті сучасної Росії на Другій світовій війні, ніж із якоюсь особливою прихильністю радянців до невідомих солдатів.

Володимир Лаврик: віднайдений епізод з литовського життя офіцера Армії УНР

Щонайменше 70 майбутніх офіцерів міжвоєнного Війська Литовського народилися в Україні. Сотні пов’язані з українськими теренами навчанням, юнацькими роками, участю у боях Першої світової війни, пролитою кров’ю у боротьбі за вільну Україну. Водночас, литовська земля народжувала майбутніх бійців українських визвольних змагань, героїв Війни за незалежність.

"Не допустити витоку за кордон відомостей про голод в Україні"

У 1980-х роках органи кдб урср пильно відстежували діяльність представників української діаспори, спрямовану на привернення уваги світової громадськості до Голодомору в Україні 1932–1933 років, і намагалися всіляко перешкоджати цьому. У циркулярах і вказівках з Києва до обласних управлінь кдб ішлося про те, які необхідно вжити агентурно-оперативні заходи "для протидії ворожим акціям закордонних наццентрів".

"Нас не подолати!". Полтавський вимір Помаранчевих подій: до 20-ої річниці Другого Майдану

Цьогоріч відзначаємо 20-річчя Другого Майдану або "Помаранчевої революції". Це акції за збереження незалежності і проти масових фальсифікацій президентських виборів 2004 року на користь путінського ставленика Януковича. Під помаранчевими стягами гуртувалися ті, хто не хотів сповзання України у болото "совка" і російських впливів. Помаранчеві протести стартували 21 листопада 2004 року і тривали до 28 грудня 2004 року. За даними соціологів, понад 6,6 млн громадян взяли участь у Помаранчевій революції.