В Угорщині натрапили на ймовірну гробницю короля. ФОТО

Археологи переконані, що виявили могилу другого короля Угорщини Петра Орсеоло (1011-1059-ті).

Чоловік походив із давнього венеціанського роду воєначальників Візантійської імперії. Знахідку розкопали у склепі собору св. Петра і Павла у місті Печ, Угорщина. У гробниці не знайшли жодних залишків. Їх навмисно перенесли століттями пізніше, повідомляє Газета.UA із посиланням на The History Blog.

 
Фото: hungarytoday.hu

Команда вчених із музею Януса, що у Паннонії, сподівалася знайти місце розташування першого собору. За літописами, його побудували у XI ст. Їм вдалося виявити стіну під криптою, яка належала первісній будівлі давнього храму. Поруч за стіною знайшли порожню могилу.

В Угорщині у церковних склепах ховали лише засновників храмів або королів. Проте при будівництві нового храму залишки обережно зняли для перенесення на нове місце.

Вчені встановили, що є тільки 2 ймовірні кандидати, яким могла належали ця гробниця: король Петро Орсеоло або Блаженний Мавр, другий єпископ Печу.

Проте Мавр помер близько 1075-го після будівництва сучасної церкви. Тому археологи переконані, що це могила саме короля Угорщини. Остаточну відповідь дасть подальше вивчення гробниці.

 
Фото: hungarytoday.hu

Археологічні розкопки крипт виявили залишки римського цвинтаря кінця IV ст. Вони припускають, що християнські практики досягли цього району Угорщини набагато раніше, ніж вважалося.

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.