В Угорщині натрапили на ймовірну гробницю короля. ФОТО

Археологи переконані, що виявили могилу другого короля Угорщини Петра Орсеоло (1011-1059-ті).

Чоловік походив із давнього венеціанського роду воєначальників Візантійської імперії. Знахідку розкопали у склепі собору св. Петра і Павла у місті Печ, Угорщина. У гробниці не знайшли жодних залишків. Їх навмисно перенесли століттями пізніше, повідомляє Газета.UA із посиланням на The History Blog.

 
Фото: hungarytoday.hu

Команда вчених із музею Януса, що у Паннонії, сподівалася знайти місце розташування першого собору. За літописами, його побудували у XI ст. Їм вдалося виявити стіну під криптою, яка належала первісній будівлі давнього храму. Поруч за стіною знайшли порожню могилу.

В Угорщині у церковних склепах ховали лише засновників храмів або королів. Проте при будівництві нового храму залишки обережно зняли для перенесення на нове місце.

Вчені встановили, що є тільки 2 ймовірні кандидати, яким могла належали ця гробниця: король Петро Орсеоло або Блаженний Мавр, другий єпископ Печу.

Проте Мавр помер близько 1075-го після будівництва сучасної церкви. Тому археологи переконані, що це могила саме короля Угорщини. Остаточну відповідь дасть подальше вивчення гробниці.

 
Фото: hungarytoday.hu

Археологічні розкопки крипт виявили залишки римського цвинтаря кінця IV ст. Вони припускають, що християнські практики досягли цього району Угорщини набагато раніше, ніж вважалося.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.