Археологічна сенсація Греції: найстарший писемний уривок "Одіссеї"?

У Греції під час археологічного розкопу на початку липня знайшли глиняну табличку з текстом "Одіссеї" Гомера. Вона може виявитися найстаршою писемною пам’яткою цього твору.

Про це заявив міністр культури Греції, передає Бі-Бі-Сі.

Табличку, яку датують римською добою, знайшли поруч із руїнами Храму Зевса в античному м. Олімпія. Вона містить 13 віршів поеми, у яких ідеться про пригоди головного героя Одіссея після загибелі Трої.

Перш, ніж поему, написану в VIII столітті до н. е., почали фіксувати на таких табличках, її поширювали усно.

 

У таблиці, яку знашли грецькі та німецькі науковці, міститься 13 віршів з 14-ї рапсодії "Одіссеї", у яких Одіссей звертається до свого друга Евмея

EPA

Дату таблички ще треба уточнити, проте, як заявило грецьке міністерство, те, що її знайшли вже є "видатним археологічним, епіграфічним, літературним і історичним явищем".

Розкопки тривали три роки, перш, ніж археологи знайшли табличку.

Еіпчна поема "Одіссея" давньограцького поета Гомера розповідає історію царя Ітаки Одіссея, який провів 10 років у мандрах, щоб дістатися додому після участі в розгромі царства Трої.

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.