У горах Таджикистану знайшли давню обсерваторію. ФОТО

Давню обсерваторію виявили у городищі Карон. Воно розташоване на сході Таджикистану.

"У руїнах обсерваторії знайдені кам'яні предмети, що мають різні геометричні форми. На нас чекає довга робота з вивчення історії обсерваторії та виявлених в ній предметів", - сказав академік Юсуфшо Якубов, повідомляє Газета.UA із посиланням на "Азія-Плюс".

Городище Карон
Городище Карон
Фото: tohasss.livejournal

Городище Карон таджицькі археологи виявили на території Дарвазського району Гірно-Бадахшанської автономної області в 2012 році. Воно розташовується на висоті понад 2000 м над рівнем моря і займає площу близько 100 га. Припускають, що городищу більше 4 тисяч років.

"Місцеві жителі знали, що на висоті двох тисяч метрів над рівнем моря є якась стара фортеця, яку давно засипало ґрунтом. Коли я прийшов подивитися на це місце, виявив лише великий пагорб. Але, розглянувши все навколо і вивчивши, я прийшов до висновку, що це, швидше за все, п'ятикупольний храм вогню", - сказав учений.

Руїни обсерваторії в Кароні
Руїни обсерваторії в Кароні
Фото: АН РТ

За 7 років розкопок на городищі були знайдені фрагменти храму вогню. Також знайшли храм води, два храми вітру, вітряк, великий майданчики для гри в поло (чавгонбозі), адміністративні і житлові будівлі.

Храми належали адептам зороастрізму. Також фортеця була однією з найбільших гірських резиденцій місцевих правителів.

"До Х століття після Р.Х. тут сповідувався зороастризм, про що свідчить не тільки вівтар оташкад, але і найдавніша в світі кам'яна підставка, на якій лежала священна книга Авеста", - розповів Юсуфшо Якубов.

Карон перестав існувати в XV столітті. Жителі покинули його через виснаження водних ресурсів. Для повного вивчення історії міста знадобиться ще як мінімум півтора-два десятиліття досліджень.

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.