Вчені сподіваються нарешті прочитати тексти папірусів, що пережили виверження Везувію. ФОТО

Американські дослідники заявили, що за допомогою нової рентгенівської технології зможуть прочитати древні сувої, що збереглися після виверження Везувію в 79 році нашої ери

Про це повідомляє BBC із посиланням на The Guardian.

Надпотужне виверження вулкану Везувій, що відбулося в I столітті, повністю зруйнувало римські міста Помпеї, Геркуланум і Стабія і поховало під попелом не тільки жителів цих міст, а й чудову бібліотеку. У ній зберігалися сувої з папірусу, які згодом вдалося знайти археологам.

 
Один із сувоїв з Геркулануму
Diamond Light Source/Digital Restoration Initiative, University of Kentucky

Ці сувої сильно обвуглилися під впливом гарячого попелу і газу, але на них можна побачити ледь помітний текст. Однак якщо спробувати розгорнути папірус, він розсиплеться.

Завдяки інноваційному підходу, що поєднує використання штучного інтелекту і високоенергетичного рентгенівського випромінювання, у вчених з'явилася надія прочитати, що написано в свитках.

Два неррзгорнутих сувої, що належить дослідити, зберігаються у Французькому інституті в Парижі і є частиною дивовижною колекції з приблизно 1800 документів, які були виявлені в 1752 році під час розкопок Геркуланума.

Ці сувої в сукупності представляють собою єдину збережену до наших днів давню бібліотеку. Велика частина документів зберігається в музеї Неаполя.

Вважається, що вілла, на території якої вони були знайдені, належала тестю Юлія Цезаря.

За минулі роки фахівці намагалися різними способами розгорнути близько половини сувоїв. Деякі з них в результаті були знищені, а сам процес розгортання призводить до вицвітання чорнила.

Дослідженнями керує професор кафедри інформатики Університету Кентуккі Брент Сілс. Він та його команда раніше застосували високоенергетичне рентгенівське випромінювання, щоб прочитати текст з пергаменту давньоєврейською мовою, якому близько 1700 років. Документ був знайдений в священному ковчезі синагоги в Ен-Геді в Ізраїлі і містить текст з біблійної книги Левит.

 
Команда вчених, що дослідує сувої
Diamond Light Source Ltd

Сувій з Ен-Геді написаний чорнилом на металевій основі, які можна роздивитися в рентгенівських променях. Сувої ж Геркуланума імовірно написані чорнилом на основі деревного вугілля або сажі, тобто за хімічним складом вони мало відрізняються від папірусу, і рентгенівське випромінювання нічого не виявить.

Чорнило також містять свинець, але професор Сілс вважає, що його кількість виявиться недостатнім для прочитання за допомогою рентгенівського випромінювання - в результаті команда вчених розробила нову технологію для вивчення тексту сувоїв. Вона включає в себе використання високоенергетичного рентгенівського випромінювання і штучного інтелекту (машинного навчання).

Комп'ютеру показують фрагменти сувоїв з написами, видними неозброєним оком. Таким чином виробляється алгоритм машинного навчання. Згодом комп'ютер зможе виявляти і вивчати різницю між порожніми і заповненими текстом ділянками папірусу при рентгенівському скануванні, зокрема визначатиме відмінності в структурі волокон папірусу.

Надалі ця технологія може бути використана для розшифровки тексту непрочитаних сувоїв.

 
Фрагмен сувою з Геркуланума
Andrew Brookes/Diamond Light Source Ltd

За словами Сілса, прочитане на свитках дозволяє припустити, що на них можуть бути записані принципи філософського вчення Епікура, яке з початку 1 століття до нашої ери поширилося на Рим.

Але сувої можуть містити також латинський текст. Це припущення засноване на тому, що в класичних римських бібліотеках були і грецька, і латинська секції. З цією думкою згоден і папіролог з Оксфордського університету доктор Дірк Оббінк, який бере участь в дослідженні.

"Тільки минулого року серед папірусів Геркуланума було виявлено новий твір Сенеки Старшого, можна тільки припускати, які ще відкриття обіцяє нам подальша розшифровка", - заявив вчений.

Оббінк сподівається, що сувої можуть містити і втрачені твори, наприклад вірші Сапфо або трактат Марка Антонія, написаний ним про своє власне пияцтво.

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.