У Кракові після тривалого ремонту відкрили найстарший у Польщі музей. ФОТО

У Кракові, після 10 років ремонту, урочисто відкрили Музей князів Чарторийських, у якому є, зокрема, найцінніша картина польських колекцій - «Пані з горностаєм» Леонардо да Вінчі.

Про це повідомляє Польське Радіо.

Відремонтований Музей князів Чарторийських у Кракові
Відремонтований Музей князів Чарторийських у Кракові
ФОТО: PAP/Jacek Bednarczyk

Від п'ятиниці, 20 грудня, у Кракові можна відвідати відновлений Музей князів Чарторийських. Найстарший у Польщі музей після 10 років урочисто відкрили у четвер, там представлені оновлені інтер'єри та на третину більша виставка.

Куратор у Королівському замку у Варшаві, доктор Артур Бадах наголосив, що колекція Чарторийських – це унікальна колекція надзвичайно важливих та цінних культурних об'єктів:

"Ми говоримо не тільки про художню цінність окремих творів, але не забуваймо, що Ізабела Чарторийська збирала також історично цінні предмети, що були свідками чогось, іноді у зв'язку з якоюсь легендою, що її оточувала".

За словами Артура Бадаха, колекція Чарторийських – це здебільшого унікальні предмети, що належали, наприклад, польським правителям, відомим письменникам, мислителям.

 
Фото: PAP/Jacek Bednarczyk

Найціннішим об'єктом у колекції є картина Леонардо да Вінчі "Пані з горностаєм", що займе особливий простір у музеї. Авторка монографії про цю картину Катажина Бік підкреслила, що це унікальний твір:

"Це абсолютно незаперечно найцінніша картина у польських колекціях. Не йдеться тільки про ціну, бо на мистецькому ринку вона могла коштувати буд-яку ціну.

Натомість йдеться про важливість, її місце у творчості Леонардо да Вінчі, про її новаторську рису. Ця картина є чудовим, завершеним портретом. І першим від античних часів портретом з твариною".

Найцінніша картина усіх польських колекцій - картина Леонардо да Вінчі
Найцінніша картина усіх польських колекцій - картина Леонардо да Вінчі "Пані з горностаєм" у Музеї князів Чарторийських
Фото: PAP/Jacek Bednarczyk

А на виставці картин, крім твору Леонарда да Вінчі, можна побачити роботи Рембрандта, Матейка та Яна Норбліна.

Ремонт у Палаці князів Чарторийських у Кракові тривав від 2010 року.

Україна, Європа і пам’ять про Голокост

Ідеться не тільки про відновлення честі України перед лицем російського паплюження. Українська політика ЄС та історична свідомість Європи мають не меншу потребу в з’ясуванні правди про Голокост в Україні, ніж самі українці.

Шляхта обрає авантюризм

Не втручайся до чужих справ, але не дозволяй, щоб втручались у твої; Доброї ради слухай, але май власну думку. Не дозволяй собі зректися виконання задуманого ні через труднощі, ані через небезпеки. Не змушуй нікого визнавати свої погляди, як і не дозволяй, щоб до твоїх поглядів ставилися без належної поваги. Не хились як тростинка, а будь непорушним, як дуб; стократно краще бути зламаним та зігнутим, ніж гнутися щоразу в ту чи іншу сторону. Не будь зарозумілим щодо людей, нижчих станом за тебе, але й не колінкуй перед вищими. Не звертай уваги на людські вчинки, а за свої власні відповідай перед Богом та своїм сумлінням.

Акт Злуки. Спогад архієпископа Варлаама

Легкою сніжною імлою окритий, зранку прокинувся Київ, але піднялося вгору сонце й розвіяло імлу. Вздовж вулиць і бульварів стоять, мов дівчата в шлюбних сукнях, вкриті інеєм дерева. По всіх, пухнатим снігом вкритих, вулицях незвичайний рух. Організації, школи, діти, молодь і старше громадянство, все святочно вдягнене, гуртками й поодинці – поспішає до Св. Софії на велике свято

Шибениці на Західній Україні на початку 1945 року

Привселюдні страти повстанців на початку 1945 року на території Чернівецької області та України загалом як спроба НКВД подолати опір населення радянським завойовникам. До історії ще одного радянського злочину