"Жнець смерті": у Канаді знайшли невідомий вид тиранозаврів. ФОТО

Вчені знайшли скам'янілі рештки невідомого раніше виду тиранозаврів, що жив 80 млн років тому на території сучасної Північної Америки.

Ці динозаври існували у Крейдовий період (145-66 млн років тому) і тепер вважаються найдавнішими тиранозаврами у Північній Америці, повідомляє ВВС. України.

 

Знахідка, за словами дослідників, дозволяє краще зрозуміти еволюцію тиранозаврів.

Знайдений тиранозавр був майже 2,5 метри заввишки й виглядав досить страхітливо.

Як і в інших хижих родичів, у нього була довга морда, характерні виступи на черепі, а також схожі на ножі для стейку зуби довжиною 7 см.

Назва тиранозавра – Thanatotheristes degrootorum – перекладається з грецької як "жнець смерті".

"Ми обрали ім'я, яке означає, що цей тиранозавр був єдиним відомим великим альфа-хижаком у ті часи в Канаді, жнець смерті", - пояснює Дарла Зеленіцьки, професор палеобіології з канадського університету Калгарі та співкерівниця досліджень.

"А його прізвиськом було "Танатос", - додає вона.

Танатос – божество-уособлення смерті у грецькій міфології.

Фрагменти черепа "Танатоса" – динозавра знайшов фермер і палеонтолог-аматор Джон Де Гроот у 2010 році під час подорожі біля селища Хейс на півдні штату Альберта.

"Щелепа була абсолютно приголомшливою знахідкою", - розповідав він тоді.

"Ми одразу зрозуміли, що це щось особливе, адже були чітко помітні скам'янілі зуби", - додавав він.

 

Тиранозаври були домінуючими наземними хижаками впродовж мільйонів років до зникнення динозаврів 65 млн років тому.

У часи пізньої Крейди, близько 80 млн років тому, тиранозаври у Північній Америці досягли величезних розмірів, однак їхніх скам'янілих решток знайдено не так і багато.

Зараз вчені сподіваються, що нова знахідка дозволить їм заповнити наукові прогалини в історії цих хижаків.

"Видів тиранозаврових було мало", - відзначає професор Зеленіцьки.

"Через саму природу харчових ланцюгів ці великі альфа-хижаки були рідкісними у порівнянні з травоїдними динозаврами", - пояснює вона.

Рештки іншого виду тиранозаврів, які жили на території сучасної Канади, - дасплетозавра – знайшли у 1970 році.


Дослідження про "Женця смерті" було опубліковане минулого місяця у науковому журналі Cretaceous Research, який фокусується на вивченні Крейдового періоду.

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.

Напади Бурундая та їхні наслідки. Уривок із книги "Король Руси Данило Романович" Даріуша Домбровського

Данило Романович, перший король Руси, – одна з головних постатей історії України. Подолавши численних внутрішніх та зовнішніх ворогів, Данило утвердився як один із найвпливовіших володарів Центрально-Східної Європи. Книжка Даріуша Домбровського – найповніша сьогодні біографія Данила Романовича. Ґрунтуючись на багатьох джерелах, автор не лише докладно реконструює життєвий шлях цього видатного державця, а й переконливо вписує його постать у європейський політичний ландшафт.

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.