"Жнець смерті": у Канаді знайшли невідомий вид тиранозаврів. ФОТО

Вчені знайшли скам'янілі рештки невідомого раніше виду тиранозаврів, що жив 80 млн років тому на території сучасної Північної Америки.

Ці динозаври існували у Крейдовий період (145-66 млн років тому) і тепер вважаються найдавнішими тиранозаврами у Північній Америці, повідомляє ВВС. України.

 

Знахідка, за словами дослідників, дозволяє краще зрозуміти еволюцію тиранозаврів.

Знайдений тиранозавр був майже 2,5 метри заввишки й виглядав досить страхітливо.

Як і в інших хижих родичів, у нього була довга морда, характерні виступи на черепі, а також схожі на ножі для стейку зуби довжиною 7 см.

Назва тиранозавра – Thanatotheristes degrootorum – перекладається з грецької як "жнець смерті".

"Ми обрали ім'я, яке означає, що цей тиранозавр був єдиним відомим великим альфа-хижаком у ті часи в Канаді, жнець смерті", - пояснює Дарла Зеленіцьки, професор палеобіології з канадського університету Калгарі та співкерівниця досліджень.

"А його прізвиськом було "Танатос", - додає вона.

Танатос – божество-уособлення смерті у грецькій міфології.

Фрагменти черепа "Танатоса" – динозавра знайшов фермер і палеонтолог-аматор Джон Де Гроот у 2010 році під час подорожі біля селища Хейс на півдні штату Альберта.

"Щелепа була абсолютно приголомшливою знахідкою", - розповідав він тоді.

"Ми одразу зрозуміли, що це щось особливе, адже були чітко помітні скам'янілі зуби", - додавав він.

 

Тиранозаври були домінуючими наземними хижаками впродовж мільйонів років до зникнення динозаврів 65 млн років тому.

У часи пізньої Крейди, близько 80 млн років тому, тиранозаври у Північній Америці досягли величезних розмірів, однак їхніх скам'янілих решток знайдено не так і багато.

Зараз вчені сподіваються, що нова знахідка дозволить їм заповнити наукові прогалини в історії цих хижаків.

"Видів тиранозаврових було мало", - відзначає професор Зеленіцьки.

"Через саму природу харчових ланцюгів ці великі альфа-хижаки були рідкісними у порівнянні з травоїдними динозаврами", - пояснює вона.

Рештки іншого виду тиранозаврів, які жили на території сучасної Канади, - дасплетозавра – знайшли у 1970 році.


Дослідження про "Женця смерті" було опубліковане минулого місяця у науковому журналі Cretaceous Research, який фокусується на вивченні Крейдового періоду.

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.