Унікальні документи з історії України відтепер онлайн. ВІДЕО

На вебпорталі Державної архівної служби України ви маєте змогу безперешкодно переглядати в онлайн режимі цифрові копії унікальних документів Національного архівного фонду.

Про це повідомляє Державна архівна слжуба України.

Заповіт Гетьмана Української Держави Павла Скоропадського від 3 серпня 1918 р.
Заповіт Гетьмана Української Держави Павла Скоропадського від 3 серпня 1918 р.

Наразі колекція унікальних документів Національного архівного фонду містить 435 документів, які становлять виняткову культурну цінність, мають вагоме значення для формування національної самосвідомості українського народу та всесвітньої культурної спадщини.

Серед документів: Універсал Директорії УНР про злуку із ЗУНР від 22 січня 1919 р., Заповіт Гетьмана Української Держави Павла Скоропадського від 3 серпня 1918 р., Акт проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 р., Грамота австрійського імператора Франца Йосифа І про відкриття Чернівецького університету від 30 вересня 1875 р. та багато іншого.

Переважна більшість оригіналів унікальних документів (аж 320), включно з колекцією берестяних грамот ХІІ століття, зберігається у Центральному державному історичному архіві України (м. Львів), решта – в інших центральних державних архівах та державних архівах областей.

Українське законодавство встановлює додаткові вимоги щодо збереження таких документів, зокрема обмежує експонування на виставках, копіювання та видачу до читального залу оригіналів унікальних архівних документів. Відтепер для кожного поціновувача архівної справи та всіх зацікавлених такі документи стануть доступними у будь-який час.

Переглянути колекцію можна за посиланням.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.