Танення льодовиків відкриває стародавні артефакти

У Норвегії через танення льодовиків відкрився гірський перевал, на якому знаходять чудово збережені речі епохи вікінгів

Глобальне потепління призвело до інтенсивного танення льодовиків. Зокрема, це сталося неподалік від олімпійської столиці 1994 року Ліллегаммера.

В провінції Оппланд (Норвегія) археологи розпочали проект ще у 2011 році. Нещодавно учені Ларс Пільо, Еспен Фінстад та Джеймс Барретт опублікувати результати довготривалих дослідження у науковому часописі "Antiquity".

Було віднайдено більше 3000 артефактів та 450 супутніх знахідок (роги оленів, кістки коней, рештки кінського гною). Знахідки датують 300-1500 роками. Датування проведене за допомогою радіовуглецевого аналізу.

Туніка
Туніка
secretsoftheice.com

Серед знахідок – лижі, уламки саней, шкіряне взуття, плетені рукавиці, підкови, цвяхи, тростини, снігоступи. Більшість цих речей подорожні губили, викидали через поломку або позбувались у критичних ситуаціях (наприклад, при обмороженні).

Історично місцеві жителі використовували ці засніжені льодовики для подорожей навесні та початку літа.

Спочатку перевал був місцем, де місцеві мешканці полювали на оленів. Пізніше його стали використовувати для подорожей та торгівлі. На перевалі споруджені камʼяні стовпи для позначення шляху.

Камʼяний стовп для позначення шляху
Взуття ХІ століття
 SECRETSOFTHEICE.COM

Як вважають науковці, припинення використання перевалу повʼязане із погіршенням клімату під час Малого льодовикового періоду та добре задокументованої епідемії чуми, яка різко скоротила чисельність населення.

Археологічні дослідження були профінансовані Міністерством клімату та навколишнього середовища Норвегії, директоратом культурної спадщини, радою провінції Опланд та Музеєм культурної історії Норвегії.

З деталями проєкту можна ознайомитись на сайті.

Взуття ХІ  століття
Камʼяний стовп для позначення шляху
ДЖЕЙМС БАРРЕТТ, УНІВЕРСИТЕТ КЕМБРИДЖ

Від газет до телесеріалів: 30 років еволюції політичної агітації в Україні

Протягом 30 років незалежності України політична агітація у нашій країні пройшла шлях від звичайних газет та інформаційних бюлетенів до телевізійних серіалів. З одного боку, постійних змін зазнавала форма агітації, з іншого — деякі елементи, як-от меседжі, у ній залишалися незмінними. Окрім того, з'явився окремий вид "агітації"—"гречкосійство", тобто підкуп виборців різними матеріальними й нематеріальними благами.

За два кроки до війни: Гляйвіцька провокація

31 серпня 1939 року. Невеличке сілезьке містечко Гляйвіц, Німеччина. Вечір. В одному з номерів готелю в центрі міста на застеленому ліжку лежить з закритими очима чоловік. Він вдягнутий і взутий. О 16-00 тишу номера прорізує вимогливий дзвінок телефону, який стоїть на столику біля ліжка. Не відкриваючи очей чоловік простягає руку, знімає трубку і підносить її до вуха. З трубки лунає добре знайомий йому голос: «Терміново передзвоніть!».

«Тройка» чи «Сєвєр»? – депортаційна операція початку квітня 1951 року

70 років тому на території України відбулася остання депортаційна операція, під час якої переважно зі Західної України було виселено 2 487 сімей куркулів, свідків Єгови та колишніх вояків армії Андерса

Черчилль-політик і Орвелл-письменник: дивовижні схожості двох культових особистостей

Мало хто знає, що здавалося б, нічим не пов’язані між собою Вінстон Черчилль та Джордж Орвелл мали насправді багато чого спільного. Обоє випередили свій час, обоє виступали борцями за свободу та демократію, а їхні ідеї, сформовані майже століття тому, залишаються гостро актуальними і дотепер.
Книжка «Черчилль і Орвелл. Битва за свободу», написана журналістом та воєнним кореспондентом Томасом Ріксом, вийшла друком у крафтовому видавництві «Лабораторія». Це порівняльна біографія двох видатних історичних постатей, які ніколи не зустрічались, однак захоплювались один одним на відстані.