Створено англомовний ютуб-канал про історію України

Історик та журналіст Едуард Андрющенко створив ютуб-канал KGB files для англомовної аудиторії

На ютубі появився канал англійською мовою про історію України радянської доби.

Едуард Андрющенко – дослідник архівів радянських спецслужб розповідає:

"Вже майже 2 роки я регулярно буваю в архіві СБУ, знаходжу там різні історії та пишу про них статті. За цей час накопичилася чимала кількість сканів та фото документів, десятки тисяч файлів.

Там є безліч історій, які не тягнуть на окрему статтю, але якими все одно кортить поділитися з людьми.

Спочатку я викладав документи у фб, потім торік завів телеграм, який несподівано для мене непогано розкрутився".

Телеграмканал KGB files має версії українською та російською мовами. Його сукупно читають понад 11 тисячі підписників.

"Потім помітив, що інтерес до радянських спецслужб та їхніх архівів є і в західної аудиторії. А от тематичного продукту англійською мовою, зокрема на тому ж ютубі, мало.

І подумав - чому б не спробувати розповідати ці історії у форматі відеоблогу англійською?" - говорить автор ютуб-каналу.

Перше відео на каналі уже готове. Тривають зйомки другого відео – про Чорнобиль.

 

Іван Дзюба: високий інтелектуал з донецьких степів

Він був інтелектуальним лідером і прапором шістдесятницького руху. Його найвідоміша книга "Інтернаціоналізм чи русифікація?" вийшла багатьма мовами. Але, опинившись за ґратами написав покаянну заяву і йому дозволили жити на волі за умови, що він стане оспівувати "літератури народів СРСР". Трагічна доля людини культури.

Ніжин. Серпневі дні 1918-го

Влітку 1918 року на українсько-російському кордоні було неспокійно. На різних ділянках виникали локальні сутички. Більшовики намагались підривати Українську державу зсередини. У Чернігівській губернії одним із більшовицьких осередків стало село Жуківка

"У Москві все ретельніше готуються до війни": листи до шведської королеви Христини

Одним з найцікавіших періодів в історії України є, безумовно, 1649-1659 роки. Період Визвольної революції і війн з Річчю Посполитою та Московським царством. Діяльність гетьманів Богдана Хмельницького та Івана Виговського. Основні матеріали з історії цієї Доби зберігаються за кордоном, тому що Чигирин, Батурин і Глухів - козацькі столиці палали у вогні. Було б логічним шукати важливі документи у польських архівах.
Але там їх знайти неможливо, тому що шведська армія вивезла майже весь архів, давні видання і колекції до Швеції під час польсько-шведської війни у 1650-х роках - так званого "Потопу". Навіть оригінальні документи короля Владислава ІV досі зберігаються у Швеції

П'ять українських історій про пандемію "іспанки"

Іспанку просто не фіксували у документах. Дані про кількість хворих та померлих часто не збирали. Тим паче, що паралельно тривала пандемія холери. А специфічно в Україні – епідемія тифу. Холера і тиф були знайомі українським лікарям. А перед симптомами нібито застуди, яка за кілька днів вбивала людей, виявились безпорадними. Кількість жертв іспанки в Україні ми не знаємо. Можемо навести лише кілька історій про перебіг хвороби. Але, можемо точно стверджувати, що іспанка разом з іншими епідеміями руйнувала українську державність не менше, а, може, навіть, і більше від недолугих політичних кроків.