ПЦУ відновить храм XVIII століття

Православна Церква України започаткувала проєкт відбудови унікального храму на Чернігівщині, зведеного коштом гетьмана Івана Мазепи

Про це заявив митрополит Епіфаній на своїй фейсбук-сторінці.

Благодійні фонди ПЦУ - Фонд Мазепи та Митрополичий фонд - розпочинають проєкт відновлення храму Покрови Богородиці в селі Дігтярівка на Чернігівщині. Храм збудовано у 1708 році на замовлення і коштом гетьмана Івана Мазепи. У 1960-х рр. церква була закрита, пошкоджено східну, вівтарну й західну частини храму та знято куполи.

"Кожен народ має свою історію. І хоча живемо тут і зараз, проте нерозривно пов'язані з минулим нашого народу, з його випробуваннями і здобутками, стражданнями і героїзмом. Пам'ять – унікальна річ: як страждає людина, яка втратила пам'ять і через це не може віднайти себе в сьогоденні, так – у мільйони разів більше – страждає народ, в якого намагаються відібрати або "переписати" його історію, мову, духовну та національну свідомість, надбання.

Так, ми не можемо змінити те, що вже сталося. Але, пам'ятаючи своє минуле, ми маємо вплив на те, яким шляхом підемо далі, що усвідомимо, що візьмемо з собою "в дорогу" і що передамо майбутнім поколінням" - йдеться у повідомленні.

 

Бабин Яр: гібридні контексти Сергія Лозниці

Мабуть, головною зіркою антиукраїнського шабашу, влаштованого цього року Меморіальним центром Голокосту «Бабин Яр» на багатостраждальних кістках його жертв, став кінорежисер Сергій Лозниця зі своїм фільмом «Бабин Яр. Контекст».

Валєр Бондар. Харківський літмузей. Середовище дев'яностих

Валєр Бондарь – «гуру і навчитель» Сергія Жадана, митець, який об'єднував творчу еліту не тільки в Харкові. Саме у майстерні Бондаря в ЛітМузеї виникло українське середовище неформалів ранніх 1990-х. Його рукою з кінця вісімдесятих – початку дев’яностих карбувалась в харківському просторі графіка перших кроків боротьби за самостійну, стильну і самодостатню Україну. І у дев’яності довкола Бондаря в Харківському ЛітМузеї сформувалося вільне від радянських кліше і провінційних комплексів мистецьке середовище

«…з крісом у руках, з пером чи живим словом» спадщина Євгена Побігущого

За життя Є. Побігущого-Рена його дописи в еміграційній пресі, передмови до окремих військознавчих студій, відгуки й рецензії на видання українською й чужими мовами, спогади, завуальовані псевдом «Євген Беркут», а виступи і вибрані доповіді – й поготів, ніколи не були зібрані під однією обкладинкою. З огляду на це у рік 120-ліття Є. Побігущого-Рена настав найвищий час подати сучасному українському читачеві його вибрані публікації, рукописи, виступи і листування.

Сталінська "боротьба з бандитизмом". Раунд перший: 1944

Нищівної поразки в бою з бригадою УПА-Північ "Помста Базару" зазнав підрозділ 1-го батальйону 220-го прикордонного полку НКВД. Підрозділ був оточений, розчленований на кілька груп і майже в повному складі знищений. Бій стався в річницю страти ЧК учасників Другого зимового походу Армії УНР у 1921 році під с. Базар. Так бригада УПА символічно відплатила чекістам за смерть українських вояків.