ПЦУ відновить храм XVIII століття

Православна Церква України започаткувала проєкт відбудови унікального храму на Чернігівщині, зведеного коштом гетьмана Івана Мазепи

Про це заявив митрополит Епіфаній на своїй фейсбук-сторінці.

Благодійні фонди ПЦУ - Фонд Мазепи та Митрополичий фонд - розпочинають проєкт відновлення храму Покрови Богородиці в селі Дігтярівка на Чернігівщині. Храм збудовано у 1708 році на замовлення і коштом гетьмана Івана Мазепи. У 1960-х рр. церква була закрита, пошкоджено східну, вівтарну й західну частини храму та знято куполи.

"Кожен народ має свою історію. І хоча живемо тут і зараз, проте нерозривно пов'язані з минулим нашого народу, з його випробуваннями і здобутками, стражданнями і героїзмом. Пам'ять – унікальна річ: як страждає людина, яка втратила пам'ять і через це не може віднайти себе в сьогоденні, так – у мільйони разів більше – страждає народ, в якого намагаються відібрати або "переписати" його історію, мову, духовну та національну свідомість, надбання.

Так, ми не можемо змінити те, що вже сталося. Але, пам'ятаючи своє минуле, ми маємо вплив на те, яким шляхом підемо далі, що усвідомимо, що візьмемо з собою "в дорогу" і що передамо майбутнім поколінням" - йдеться у повідомленні.

 

За два кроки до війни: Гляйвіцька провокація

31 серпня 1939 року. Невеличке сілезьке містечко Гляйвіц, Німеччина. Вечір. В одному з номерів готелю в центрі міста на застеленому ліжку лежить з закритими очима чоловік. Він вдягнутий і взутий. О 16-00 тишу номера прорізує вимогливий дзвінок телефону, який стоїть на столику біля ліжка. Не відкриваючи очей чоловік простягає руку, знімає трубку і підносить її до вуха. З трубки лунає добре знайомий йому голос: «Терміново передзвоніть!».

«Тройка» чи «Сєвєр»? – депортаційна операція початку квітня 1951 року

70 років тому на території України відбулася остання депортаційна операція, під час якої переважно зі Західної України було виселено 2 487 сімей куркулів, свідків Єгови та колишніх вояків армії Андерса

Черчилль-політик і Орвелл-письменник: дивовижні схожості двох культових особистостей

Мало хто знає, що здавалося б, нічим не пов’язані між собою Вінстон Черчилль та Джордж Орвелл мали насправді багато чого спільного. Обоє випередили свій час, обоє виступали борцями за свободу та демократію, а їхні ідеї, сформовані майже століття тому, залишаються гостро актуальними і дотепер.
Книжка «Черчилль і Орвелл. Битва за свободу», написана журналістом та воєнним кореспондентом Томасом Ріксом, вийшла друком у крафтовому видавництві «Лабораторія». Це порівняльна біографія двох видатних історичних постатей, які ніколи не зустрічались, однак захоплювались один одним на відстані.

Українська латинка в царській Росії?

У фонді Подільського духовної консисторії Державного архіву Хмельницької області потрапила на очі справа «О запрещении печатания азбук русского языка с применением польского алфавита». «А чи не йдеться про українську латинку?», – відразу подумалося, хоча важко уявити такий феномен у Російській імперії ХІХ століття