Посольства в Австрії, Естонії та Литві провели марафон «Леся єднає світ!». ВІДЕО

Посольства України в Австрії, Естонії та Литві до 150-річчя від дня народження видатної української письменниці та поетеси Лесі Українки взяли участь у міжнародному дипломатично-науковому марафоні «Леся єднає світ!», до якого також долучилися науковці, студенти, працівники бібліотек та представники українських громад за кордоном.

Як передає Укрінформ, про це повідомили посольства країн.

 

Під час zoom-марафону Інна Савченко, голова Товариства української культури в Австрії ім. Лесі Українки "ТУКА", розповіла про австрійські сторінки життя видатної української поетеси та діяльність організації. Українська молодь Австрії виконала німецькою мовою вірш Лесі Українки "Contra spem spero!" (Без надії сподіваюсь!), а наймолодші українці заспівали фрагмент пісні на слова поетеси "Стояла я і слухала весну".

Учасників марафону привітав також генеральний секретар Paneuropabewegung Österreich Райнгард Клучек.

Від Естонії у заході взяла участь Голова Конгресу українців країни, віцеголова Світового конгресу українців Віра Коник.

Литву представила Голова Громади українців м. Вільнюс Наталія Шертвітєнє. Вона розповіла про сторінку життя поетеси, що пов'язує Лесю Українку з Литвою, та поінформувала про заходи, які проводяться українською громадою з метою вшанування пам'яті видатної доньки України на території Литовської Республіки.

Також у заході взяли участь Посол України в Австрії Олександр Щерба, Посол України в Естонії Мар'яна Беца та Посол України у Литовській Республіці Володимир Яценківський.

Захід було організоване Науковим товариством історії дипломатії та міжнародних відносин, Державним підприємством "Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв", за участі Посольства України в Грузії та Представництва Фонду Ганса Зайделя в Україні.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.