Конкурс проєктів пам’ятника Петлюрі у Полтаві завершується

Полтавська ОДА оприлюднила проекти учасників конкурсу зі спорудження пам’ятника Петлюрі — із описом та вартістю

Як повідомляє сайт Полтавщина, наприкінці квітня журі конкурсу зі спорудження пам'ятника Петлюрі у Полтаві допустило до участі 11 проектів. Наразі Департамент культури і туризму Полтавської ОДА оприлюднив макети та пояснення учасників, а також розрахункову вартість за кожним з проектів.

 

5-метрова скульптура з бронзи в динаміці (№ 030508)

 • Гранична висота — 4,8 м
 • Вартість — 1,5 млн грн
   
   

Композиція фігуративна, динамічна — Симон Петлюра крокує по майдану Полтави. Композиція не кругова, а фасова і тому зміщена із осі алеї на 3/4, з орієнтацією на вул. Соборності та Каштанову алею. Сама скульптура буде виконана в бронзі, а постамент виготовлений із сірого граніту з надписом "Симон Петлюра". Зі сторони алеї буде розміщений еліпсовидний газон із багаторічними лісовими квітами.

Майдан навколо пам'ятника пропонують вкрити великоформатними модулями з сірого та темно-сірого граніту, озеленити низькорослими декоративними насадженнями.

3-метрова гранітна скульптура у військовому стилі початку 1920-х (№ 123123)

 • Гранична висота — 5,5 м
 • Вартість — 4,7 млн грн
   
   
   

Автор пропонує виконати скульптуру у стилі, схожому на військові пам'ятники УНР та Європи 20-х років минулого століття. Постать Симона Петлюри виріжуть з цільного блоку світло-сірого граніту. Фігуру пропонують зобразити у військовому мундирі із шашкою та кобурою. Вона буде 3,5 метри заввишки і встановлена на 2-метровому постаменті з бетону. Постамент облицюють полірованим маславським гранітом. На тлі темно-зеленого кольору плит встановлять рельєфи з трьох сторін постаменту. За задумом, вони вирізані з такого ж світлого граніту, як і сама фігура.

На центральному фасаді постаменту буде офіційний Герб УНР та надпис нарбутовським шрифтом "Симон Петлюра". На фасаді з лівого боку постаменту майорітимуть полкові знамена УНР та Державний прапор України, а з правого — будуть зображені рушниці з багнетами, шашки та кулемет. На плиті тильного фасаду нарбутовським шрифтом виб'ють усі регалії та посади Симона Петлюри відповідно до часової послідовності.

Проект комплексу пам'ятника складається з прилеглого до скульптури благоустрою у формі прямокутника і з вписаним в нього хрестом. За своєю геометрією мощення повторюватиме Орден Визволення, запроваджений Петлюрою у роки створення УНР. Для більшого емоційного сприйняття задуму авторів позначка центра композиції підвищена відносно периферії від 0,5 м, що не погіршує комфортність пересування (в т.ч. інклюзивного).

Скульптура вершника на коні (№ 131313)

 • Гранична висота — 6,5 м
 • Вартість — не вказано
   
   
   

Учасник не завантажив документів про те, з яких матеріалів буде виготовлено скульптуру, яка ідея проекту і як буде облаштований благоустрій.

3-метрова фігура у сидячому положенні — з бронзи та граніту (№ 202177)

 • Гранична висота — 3,7 м
 • Вартість — 9 млн грн
   
 
 

Учасник пропонує зобразити Симона Петлюру на момент повернення в Полтаву. Він ніби присів в задумі біля рідного дому. Задумавшись про життя, він скинув шинель та поклав поруч зброю.

Скульптуру зроблять з бронзи, а для покриття майданчика використають світло-сірі гранітні плити, бордюрні камені та сходи з Покостовського родовища. Навколо поставлять лави, зроблять додаткові пішохідні доріжки з освітленням, місця відпочинку і зону дитячого дозвілля. Щоб завелика ялинка не домінувала на площі та не заважала огляду, її пропонують пересадити. Для освітлення зони пам'ятника встановлять ліхтарі з прожекторами.

5-метровий пам'ятник "Протистояння" з бронзи та сталі (№ 230356)

 • Гранична висота — 5 м
 • Вартість — 7 млн грн
   
 

Автори вирішили поєднати скульптурну композицію стоячої фігури з архітектурними елементами позаду. Один з елементів буде виконаний з нержавіючої сталі і символізуватиме "світлу" сторону боротьби, а другий — з кортенівської сталі та символізуватиме "темну" сторону, образ супротивників.

Сама фігура Симона Петлюри буде з бронзи. Він впевненою ходою йде назустріч, а правою піднятою рукою наче вітає глядача. Позаду облаштують майданчик з сірого граніту, а вимощення зони буде з колотого чорного граніту. Навколо пам'ятника — зона відпочинку з благоустроєм та лавами. Для освітлення пропонують точкові ліхтарі. Вісь архітектурно-скульптурної композиції буде направлена в сторону вул. Соборності.

За можливості, ялинку та інші дерева пропонують пересадити, щоб забезпечити кращий доступ та огляд пам'ятника. Також проект передбачає рішення благоустрою навколишнього парку з зонами для відпочинку, створенням спортивного та дитячого майданчику.

4-метровий постамент із бюстом з граніту та мармуру (№ 486667)

 • Гранична висота — 4 м
 • Вартість — 1,5 млн грн
   
 

Центром композиції площі є бюст Симона Петлюри. Сам бюст буде виготовлений з мармуру, а постамент — із сірого граніту. Композиція буде оточений партерними газонами і покриттям із мульчи. По периметру центрального майданчика встановлять паркові лави та урни в стилі, гармонійному зі скульптурою, та з лавами із поряд розташованого скверу. Пішохідні доріжки облаштують так, щоби з будь-якої сторони ділянки можна було зручно дійти до центральної площі з пам'ятником Симону Петлюрі.

Вимощення майданчика пропонують виконати плиткою з високоміцного сірого бетону, поребрики по периметру доріжок — білі або світлі, лавки і урни — металеві з дерев'яними вставками. Загальна площа ділянки буде композиційно розбита на площі, на яких буде рости газон та укладатись мульча з рулонним матеріалом покриття під нею.

 
 

Пам'ятник освітлюватимуть міні-прожектори, дерева матимуть точкову підсвітку, а по периметру доріжок буде встановлена стрічкова LED-підсвітка.

3-метрова скульптура з бронзи у генеральському вбранні (№ 573197)

 • Гранична висота — 3 м
 • Вартість — 1,5 млн грн
 

Для більшості глядачів скульптура Симона Петлюри розкриватиметься з півночі, від вулиці Соборності, і матиме вигляд силуету в контражурі. Його представлять у генеральському вбранні: френчі, галіфе, чоботах, портупеї. Лівою рукою він спиратиметься на край столу з документами і картами, а лівою тримає ефес шаблі. Скульптура виконується в бронзі, висотою 3 метри і встановлюється на гранітному постаменті.

Також учасник пропонує розмістити в центрі площі, на тротуарі навіс — зупинку громадського транспорту з легким та прозорим дизайном — зі скла та сталі, звести припідняту на 0,4 м клумбу-газон, як подіум для висадження густих і високорослих зелених насаджень вздовж Клубного провулку (як екрану-куліси заднього фону пам'ятника), розбити газони із невисокими деревами, низькорослим чагарником та лавами для відпочинку на парапеті, встановити питний фонтанчик та організувати велопарковку.

Підпірні стінки зеленої зони монтуватимуться із збірних блоків світлого шліфованого високоміцного артбетону з накладними лавами.

Ще одна пропозиція — перекрити можливість проїзду і паркування приватного автотранспорту вздовж фасаду будівлі ОЦЕВУМа. Натомість автор хоче виконати смугу для паркування по лівій стороні алеї, надавши під неї тротуар Клубного провулку, оформити вже протоптані дві пішохідні стежки, що зрізають кути газонів алеї, а на лівій та правій половинах алеї зробити кільцеву звивисту велодоріжку для дітей до 12 років.

Меморіальну територію також хочуть обладнати звуковим оформленням. Акустичні системи створюватимуть звуковий коридор з ефектом хору дорослих або дитячих голосів зі звуковим покриттям на 360°. Трохи далі поставлять автоматичну громадську вбиральню, облаштують систему антивандального відеоспостереження.

Також автор передбачив 3 варіанти міського громадського простору як меморіалу Симону Петлюрі:

1. Відкритий музейний павільйон-навіс.

 

Він стане своєрідним екраном і тлом, на якому демонструється скульптура. На ньому демонструватимуться інтерактивні інформаційні матеріали, присвячені Симону Петлюрі та подіям Української революції.

2. Павільйон міні-музею історії Української революції.

 

Фоном для вже сидячої скульптурної композиції буде одноповерхова будівля павільйону — міні-музея історії Української революції для повноцінної експозиції та демонстрації матеріалів з повноцінним цілорічним використанням.

3. Підземний простір

 

Передбачає спорудження підземного багатофункціонального терасованого внутрішнього простору, площею 800-900 м² з нахиленою експлуатованою покрівлею, що і буде постаментом-подіумом для пам'ятника Симону Петлюрі.

Композиція бронзи та бетону з дівчинкою (№ 753537)

 • Гранична висота — 4,5 м
 • Вартість — 3,09 млн грн
   
 

Симона Петлюру представили у військовій формі офіцерського складу підрозділів УНР: коротку папаху, шинель, хутряний шлик, чоботи. "Лівою рукою він ніби вказує шлях до перемоги над ворогом, а правою стискає біля серця шинель, як жест рішучості і твердого наміру до дії".

З лівої сторони від постаті Петлюри абстрактна динамічна об'ємна композиція виконана в стилі сучасного конструктивізму. З вулиці Соборності образ Петлюри майже повністю закритий цією фоновою скульптурною композицією. Погляд Симона Петлюри спрямований на протилежну сторону площі, на дівчинку. Це може бути Леся — його єдина донька, яка народилась у 1911 році, або сучасниця-полтавка. Вона, 9-річна, подалася вперед з розкритими долонями випростаних рук, створюючи невидимі лінії напруги.

Скульптура виконана із бронзи, висотою 2,2 м і встановлюється на гранітному постаменті розмірами 2,3×1,6×0,6 м. Абстрактна композиція і постамент виконані з артбетону. Скульптура дівчинки — бронзова, встановлюється на постамент 0,7×1,0×0,6 м, висота — 1,5 м.

Автори пропонують відремонтувати тротуари вздовж вул. Соборності по всій протяжності кварталу та вздовж Клубного провулку, а також модернізувати фасади павільйону "Кафетерію", демонтувати 5 бетонних стовпів і замінити їх на сучасні сталеві опори, замінити зупинку громадського транспорту на скляну, прибрати кіоск "Фрукти овочі", сигаретний кіоск, 2 консольні білборди та випадкові лайтбокси, провести термореконструкцію фасадів будинків на вул.Соборності, 69, 69/2, заборонити паркування приватних автомобілів під стінами ОЦЕВУМу.

 

Щодо облаштування громадського простору, то в цілому він повторює попередній проект. Окрім того, у ньому пропонують влаштувати 4 блоки острівних зелених зон:

 • Газон А — слугуватиме експозиційним тлом для бронзової скульптури і візуально відсікатиме новостворений простір від малопривабливої жилої забудови Клубного провулку. Його засадять 20 колоновидними дубами та буками, а фасад сформують високим живоплотом зі стриженого граба.
 • Газон Б — продовження правої сторони алеї, поділятиметься навпіл діагональною внутрішньою стежкою із двома лавами, де ліва частина засаджується середньорослими деревами, а права частина — кущами калини, горобини та ліщини.
 • Газони В та Г — оформлюються зигзагоподібними композиціями зі стриженого чагарника, які утворюють курдонери для установки паркових лав, саме по цій "алеї" організовано головний, парадний підхід до пам'ятника.

Три варіанти скульптури від одного автора (№ 995700)

Автор запропонував втілити класичну скульптуру в дусі європейських монументів 19-20 століття. Для цього він представив 3 варіанти скульптури.

Варіант 1 — Петлюра у роздумах на стільці із записником і шаблею

 • Гранична висота — 3,2 м
 • Вартість — 808,3 тис. грн
   
 

Симона Петлюру пропонують зобразити сидячи на стільці — відкинувшись на спинку. Він занурився в роздуми. Одна рука покладена на особистий записник, інша — на шаблю. Форма стільця відображає простоту та лаконічність, з присутністю тонкої витонченості. Загалом форма має тонкий художній відбір з акцентом на концентрації в трикутнику, виразності рук та портрету.

Варіант 2 — Петлюра у динамічній позі із шаблею

 • Гранична висота — 4,5 м
 • Вартість — 687,3 тис. грн
   
 

Симон Петлюра зображений в динамічній позі, з рішучою опорою на дві ноги, впевненим поглядом, кутом нахилу голови, підкреслюючим загальну динаміку та руками впевнено складеними на шаблі. Цей варіант більше підкреслює рішучість особистості, характерний активний рух притаманний людині спроможній до великих дій та створює образ героя, революціонера, борця. Руки, в свою чергу, сповільняють цю динаміку і заспокоюють загальний сюжет, підкреслюючи стриманість і розсудливість образу.

Варіант 3 — Петлюра зі схрещеними на грудях руками

 • Гранична висота — 4,5 м
 • Вартість — 626,3 тис. грн
   
 

Варіант оснований на одному з фотозображень Симона Васильовича, що наближає нас до більш прямого сприйняття фігури та образу історичної особистості. Форма виразності має в собі більш спокійний та врівноважений образ мудрого та впевненого історичного діяча, в той же час з притаманною йому художньою живістю.

Будь-який з цих варіантів матиме дві основні точки огляду: профільну — з боку площі перед ОЦЕВУМом, та фронтальну — з боку Каштанової алеї. Схематика доріжок на проектній ділянці направлена на створення простору всередині неї і побудована таким чином, що вважається не тільки як самостійний окремий простір, а і як частина загального комплексу, яка зокрема поєднується і взаємодіє з алеєю позаду проектного простору, інтегруючи людей з проектного простору в алею, а з алеї в проектний простір.

 

За планом, території навколо пам'ятника вимостять плиткою, встановлять поребрики, лавки та урни. Основну масу зелених насаджень автор пропонує пересадити в тій же площі та доповнити новими. Освітлення буде створене за рахунок високих паркових ліхтарів та наземного освітлення.

За інформацією Полтавської ОДА, рейтинг цих проектів визначатимуть члені журі шляхом онлайн-голосування. Паралельно, 28 травня розпочнеться обговорення конкурсних пропозицій.

Детальніше ознайомитися з конкурсними можна за посиланням.

Важка стежка до храму. Спогади очевидця відродження УАПЦ у Чернігові

28 січня 1990-го під час встановлення пам'ятного хреста у Крутах побував український священик з Києва, який взяв участь у освяченні хреста і служінні панахиди по вбитих більшовиками у 1918 році студентах. На Крутянську жалобу тоді з'їхалося понад 300 осіб. Це був перший за багато років випадок на Чернігівщині, коли тут відкрито служили церковну панахиду по жертвах комуністичного режиму. Сподіватись на такий крок з боку місцевих священиків РПЦ було неможливо, тому ще більше нас стала вабити УАПЦ, про яку ми чули, що вона була знищена і заборонена комуністичним режимом.

КГБ УРСР проти "Летючих козаків" ВПС США

У москві поставили завдання перед кгб урср збирати всю доступну інформацію про всіх українців, які пішли на службу до армії США. Їх розглядали як таких, що можуть бути використані з диверсійною і шпигунською метою проти срср. Так, керівництво кгб з настороженістю сприймало здобуті агентурою відомості про "збільшення американцями набору до армії молоді українського походження".

"Сто днів" або останній король: епізод з історії визвольних змагань литовського народу

Кожному в Україні, мабуть, відомі події Української революції. Зокрема, обставини реставрації гетьманської влади у 1918 році. Втім, спроби повернення до історичних форм правління, у ту добу боротьби за незалежність колишніх підневільних Росії народів, характерні не лише для України. Подібне відбулося і у Литві. Майже одночасно з реалізацією ідей українського ІІ Гетьманату народився литовський монархічний проект.

Інтелектуали за викликом. Хто й навіщо створив легенду про "Петра Великого"

Як європейські інтелектуали волею, чи неволею допомагали російському імператору Петру І відбілювати власну репутацію.