На Хортиці знайшли символічну могилу вождя з горщиком без праху. ФОТО

У Запоріжжі на Хортиці на території археологічного комплексу «Генералка 2» дослідники знайшли кенотаф – символічну могилу вождя без праху небіжчика.

Про це повідомляє Запорізька міська рада.

 
ФОТО: Запорізька міська рада

Зазначається, що подібні поховання влаштовували, якщо людина помирала на чужині чи зникала безвісти. На думку істориків, кенотаф належав одному з вождів. У похованні археологи виявили спеціальний горщик, який був частиною ритуальних обрядів. Його виготовленням та оздобленням займались виключно жінки.

 
ФОТО: Запорізька міська рада

Горщик датується 1500 р. до Р.Х. і належить до періоду бабинської культури або культури багатопружкової кераміки. Починаючи з 2000 року, це вже четверта знахідка у балці Генералка.

"Генералка 2" - це унікальний археологічний комплекс, датований кінцем IV - першою половиною III тис. до Р.Х. Його ще називають "українським Стоунхенджем". У бронзову епоху тут оселились перші представники ямної культурно-історичної спільності.

 
ФОТО: Запорізька міська рада

Аналіз системи ровів палісаду встановив, що поселення можна віднести до загальноєвропейських пам'яток. Відповідні аналоги можемо побачити в Німеччині, Італії, Іспанії та низці інших західноєвропейських країн.

Регулярні розкопки на території комплексу почались у 2000 році. Кожного літа команда Національного заповідника "Хортиця" разом із суспільною організацією "Нова археологічна школа" на чолі з Олегом Тубольцевим досліджують це місце. За двадцять років було відшукано багато унікальних знахідок, що представляють культурну й історичну цінність.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.