На Прикарпатті відкрили краєзнавчий музей

1 грудня відкрився Ямницький краєзнавчий музей в Івано-Франківському районі

1 грудня відкрився Ямницький краєзнавчий музей ТГ Івано-Франківського району. На полицях цього музею окрім різноманітних експонатів представлені копії архівних документів, зокрема свідоцтва ямничан про закінчення української гімназії, анкети ямницьких емігрантів міжвоєнного часу.

 

"З часу створення громади облаштування музею було актуальним для усіх нас. Маємо надію, що реалізація цього проекту дозволить зберегти багаті надбання наших сіл. Велика подяка кожному, хто долучився до процесу наповнення музею артефактами. Чимало реліквій, на жаль, втрачено, тому врятувати й передати до музею те, що збереглося до наших днів – наш обов'язок перед прийдешніми поколіннями,  щоби в майбутньому кожен зміг віднайти у музеї частинку історії свого роду," – наголосив голова Ямницької територіальної громади Роман Крутий.

Створення музею стало можливим завдяки перемозі у конкурсі ініціатив місцевих карпатських громад, організатором якого є Єврорегіон Карпати – Україна. За кошти гранту (156 000 грн) було закуплено експозиційні стелажі, меблі, стенди та мультимедійне обладнання (телевізор та ноутбук). У ході реалізації ініціативи частина коштів була виділена з місцевого бюджету, зокрема, на придбання манекенів, виготовлення карти громади. 

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.

"Звичайний фашизм": розбір тез про "священную войну" Росії проти України та Заходу

Один із важливих етапів у формуванні російської квазірелігійної доктрини "русского мира", яка за задумом має стати офіційною державною та релігійною ідеологією путінської Росії, відбувся 27 березня 2024 року. У цей день сталася знакова подія – у Залі церковних соборів Храму Христа Спасителя у Москві під головуванням Московського патріарха Кирила було офіційно затверджено "Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору", який отримав назву "Настоящее и будущее Русского мира".

Німецька весна на Слобожанщині: війська кайзера та українські гайдамаки в спогадах місцевих

Весна 1918 року. Імперська армія Німеччини та Збройні сили Австро-Угорщини разом з Армією УНР звільняють Українську Народну Республіку від більшовиків. Українсько-німецький наступ пролягав через Слобожанщину і зупинився в районі села Лиски. Публікуємо спогади місцевих мешканців, які були свідками визволення Харківщини.