АНОНС: У Софії Київській представлять виставку про російсько-українські війни XII–XXI століття

Презентація виставки «РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКІ ВІЙНИ XII–XXI ст.: СВІДЧЕННЯ СВЯТОЇ СОФІЇ», відбудеться 24 лютого о 16.00 у Софійському соборі

Про це повідомили на своїй сторінці у Facebook Національний заповідник "Софія Київська".
 Собор Святої Софії в Києві є унікальним свідком усіх російсько-українських воєн: від далекого XII століття – до сьогодні. Очі Богородиці-Оранти бачили перше "24 лютого" в історії України – пограбування Києва, яке вчинив "перший великорос", князь Андрій Боголюбський, у 1169 році.
Численні російсько-українські протистояння відбилися у пам'яті Софійського собору – знайшли відображення у графіті, віддзеркалюються у особливостях монументального живопису.
Під склепіннями тисячолітнього храму збереглася уречевлена пам'ять не тільки про першу навалу "великоросів", але й про переможних українських лицарів, які віками йшли у бій проти московитів під знаменами князя Костянтина Івановича Острозького, короля Стефана Баторія, гетьманів Петра Конашевича Сагайдачного, Івана Виговського, Івана Мазепи, Пилипа Орлика…
Свята Софія розповідає й про вимір гасла "Слава Україні!" з точки зору церкви, привідкриє завісу таємниці пророцтва Михайла Грушевського, виголошеного ним перед Богородицею Орантою.
Виставковий проєкт "РОСІЙСЬКО-УКРАЇНСЬКІ ВІЙНИ XII–XXI ст.: СВІДЧЕННЯ СВЯТОЇ СОФІЇ" ознайомить вас унікальними знаннями тисячолітніх стін про всі "24 лютого" в історії України. Його реалізація відбулася завдяки співпраці Національного заповідника "Софія Київська" з бійцями та командуванням 114-ої окремої бригади територіальної оборони ЗСУ, де служать наші друзі, брати, сестри, батьки. 24 лютого, у перший день битви за Київ (24.02.2022–02.04.2022), вони взяли до рук зброю – і перемогли.
Авторську екскурсію проведе к. і. н.,завідувач "Софійського музею" Ігор Нетудихаткін.
Вхід на відкриття – вільний.
Акредитація ЗМІ за телефоном: +380 (98) 580 78 80
 

Важка стежка до храму. Спогади очевидця відродження УАПЦ у Чернігові

28 січня 1990-го під час встановлення пам'ятного хреста у Крутах побував український священик з Києва, який взяв участь у освяченні хреста і служінні панахиди по вбитих більшовиками у 1918 році студентах. На Крутянську жалобу тоді з'їхалося понад 300 осіб. Це був перший за багато років випадок на Чернігівщині, коли тут відкрито служили церковну панахиду по жертвах комуністичного режиму. Сподіватись на такий крок з боку місцевих священиків РПЦ було неможливо, тому ще більше нас стала вабити УАПЦ, про яку ми чули, що вона була знищена і заборонена комуністичним режимом.

КГБ УРСР проти "Летючих козаків" ВПС США

У москві поставили завдання перед кгб урср збирати всю доступну інформацію про всіх українців, які пішли на службу до армії США. Їх розглядали як таких, що можуть бути використані з диверсійною і шпигунською метою проти срср. Так, керівництво кгб з настороженістю сприймало здобуті агентурою відомості про "збільшення американцями набору до армії молоді українського походження".

"Сто днів" або останній король: епізод з історії визвольних змагань литовського народу

Кожному в Україні, мабуть, відомі події Української революції. Зокрема, обставини реставрації гетьманської влади у 1918 році. Втім, спроби повернення до історичних форм правління, у ту добу боротьби за незалежність колишніх підневільних Росії народів, характерні не лише для України. Подібне відбулося і у Литві. Майже одночасно з реалізацією ідей українського ІІ Гетьманату народився литовський монархічний проект.

Інтелектуали за викликом. Хто й навіщо створив легенду про "Петра Великого"

Як європейські інтелектуали волею, чи неволею допомагали російському імператору Петру І відбілювати власну репутацію.