Президент Польщі вшанував памʼять воїнів УНР, які разом із поляками боролися проти більшовиків

14 серпня 2023 року Президент Республіки Польща Анджей Дуда і Посол України в РП Василь Зварич поклали вінки на Вольському Православному цвинтарі у Варшаві, вшанувавши пам'ять воїнів Армії Української Народної Республіки, які у 1920 році пліч-о-пліч з воїнами Війська Польського боролися з більшовиками.

Про це повідомляє канцелярія президента.

Напередодні Свята Війська польського (Дня збройних сил Республіки Польща), яке відзначають 15 серпня, Дуда поклав квіти до пам'ятного знака воїнам УНР на православному цвинтарі Польщі й став перед ним на одне коліно.

Свято Війська польського відзначають у день річниці переможної наступальної операції під час Варшавської битви з Радянською Росією в серпні 1920 року. В історії цей вирішальний епізод радянсько-польської війни називають "Диво на Віслі". Тоді спільна перемога зупинила наступ Червоної армії в Європі.

 "Ми дуже цінуємо допомогу Польщі і ніколи її не забудемо та завжди будемо згадувати з великою вдячністю. Як і 103 роки тому, сьогодні на наших плечах лежить спільний обов'язок - захистити Європу від російських загарбників. Разом ми сильніші. Перед нами стоїть важлива місія, про яку мріяли поховані тут солдати, - ми повинні раз і назавжди покласти край російському неоімперіалізму.

І для нас прикладом є польські герої - солдати, які хоробро і жертовно протистояли російському більшовизму і таким чином здійснили "Чудо на Віслі". Ми, українці, також хочемо з вашою допомогою здійснити "Чудо на Дніпрі" і "Чудо на Чорному морі", - наголосив Посол України в Республіці Польща Василь Зварич.

 

Теми

Опіум, вбивства, валютні спекуляції: китайські таємні організації в радянській Україні

Для більшості маловідомим залишається факт, що у першій половині XX cтоліття в Україні існувала доволі помітна китайська діаспора. Китайці оселилися в багатьох містах та навіть селах переважно на півдні та сході країни, а райони, де вони колись компактно проживали, до сих пір в народі називаються "шанхаями". Там, де виникали китайські діаспори, неодмінно з'являлися і злочинні угруповання та таємні містичні братства, більш відомі в масовій культурі як тріади.

Від символу до імені: у пошуку власних моделей військового цвинтаря

Присвячені невідомому солдату монументи можна знайти у Франції, США, Британії, Канаді та інших країнах умовного Заходу. Зрештою, традиція символічних і цілком реальних могил невідомих солдатів народилася саме у Західній Європі. Асоціація могили невідомого солдата з Радянським Союзом радше пов'язана з зацикленістю політики пам'яті сучасної Росії на Другій світовій війні, ніж із якоюсь особливою прихильністю радянців до невідомих солдатів.

Володимир Лаврик: віднайдений епізод з литовського життя офіцера Армії УНР

Щонайменше 70 майбутніх офіцерів міжвоєнного Війська Литовського народилися в Україні. Сотні пов’язані з українськими теренами навчанням, юнацькими роками, участю у боях Першої світової війни, пролитою кров’ю у боротьбі за вільну Україну. Водночас, литовська земля народжувала майбутніх бійців українських визвольних змагань, героїв Війни за незалежність.

"Не допустити витоку за кордон відомостей про голод в Україні"

У 1980-х роках органи кдб урср пильно відстежували діяльність представників української діаспори, спрямовану на привернення уваги світової громадськості до Голодомору в Україні 1932–1933 років, і намагалися всіляко перешкоджати цьому. У циркулярах і вказівках з Києва до обласних управлінь кдб ішлося про те, які необхідно вжити агентурно-оперативні заходи "для протидії ворожим акціям закордонних наццентрів".