IN MEMORIAM: у Києві загинула доценка кафедри Києво-Могилянської академії Тетяна Балабушевич

Під час пожежі у столиці у власній оселі загинула Тетяна Балабушевич – доценка кафедри Києво-Могилянської академії, дослідниця історії України та Європи.

У ДСНС повідомили, що внаслідок пожежі на 1 поверсі столичної 10-типовехівки на Петра Скоропадського, 33 загинула жінка. Згодом стало відомо що це Тетяна Балабушевич.

"З глибоким сумом змушений вам повідомити, що 10 вересня 2023 року на 78-му році життя трагічно загинула в пожежі Тетяна Аркадіївна Балабушевич, к.і.н., доцент, одна з батьків-засновників кафедри історії відродженої Києво-Могилянської академії. Це людина-епоха та викладачка, яка виховала та дала путівку у світ багатьом поколінням українських істориків в т.ч. і мені", - написав колишній студент Тетяни Балабушевич історик Ярослав Борщик.

У бібліотеці НАУКМА зберігається колекція Тетяни Балабушевич, яка налічує 773 примірники та 763 назв. Пані Тетяна досліджувала історію України та Європи, працювала над сисциклтематизацією довідкової та енопедичної літератури.

Чоловік науковиці професор НАУКМА Михайло Кірсенко перебуває у важкому стані в реанімації внаслідок сильного отруєння продуктами горіння. Причину загоряння правоохоронці встановлюють.

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.