АНОНС: Авторська екскурсія «Про що розповідають давні стіни»

Екскурсію про написи-графіті на стінах Софії Київської проведе В'ячеслав Корнієнко 8 листопада.

Про це інформує Національний заповідник "Софія Київська".

Під час екскурсії ви матимете змогу почути історії давніх киян, які закарбувалися на стінах Софійського собору. Про них ми дізнаємось завдяки вивченню стародавніх графіті – настінних написів та малюнків, які наші далекі предки видряпували тут сотні років тому.

Графіті хтось не так давно влучно назвав "SMS-ками середньовіччя". Сьогодні таких "SMS-ок" у Софії нараховуємо близько 7,5 тисяч. Звісно, під час екскурсії неможливо охопити таку кількість графіті, але Ви матимете змогу пройтися нестандартним маршрутом по Софійському собору та побачити на власні очі деякі родзинки нашої епіграфічної колекції, доторкнувшись до живих свідчень історичного минулого.

Розкриватимемо таємниці разом із багаторічним дослідником графіті В'ячеславом Корнієнком.

Коли: 8 листопада о 14.30

Вартість: 250 грн

Тривалість: 1,5 год.

Попередня реєстрація за посиланням.

 

Гарвардські студії Омеляна Пріцака… під кутом зору КГБ УССР

Професор Гамбурзького, Вашингтонського, Гарвардського, Київського університетів, засновник і перший директор Українського наукового інституту в Гарварді, сходознавець зі світовим ім'ям, знавець півсотні мов, дослідник давньої історії України, зокрема джерельної бази, яка свідчила про осібні витоки української державності і про українські терени як центр державотворення. Саме послідовний україноцентризм Омеляна Пріцака став головною причиною прискіпливої уваги до його постаті КГБ УССР.

Фундаменти палацу Кирила Розумовського. Історична довідка об'єкта культурної спадщини

В результаті обстежень залишків мурувань XVIII ст. в садибі по вул. Івана Мазепи у Києві, з’ясувалося, що під руїнами будівлі кінця ХІХ ст. збереглися фундаменти та підвали київського палацу останнього українського гетьмана Кирила Розумовського. Цю пам’ятку ще в 30-х роках минулого століття вважали беззворотньо втраченою. Я терміново виготовив історичну довідку, за якою Департамент охорони культурної спадщини КМДА мав би внести фундаменти палацу Кирила Розумовського до переліку щойновиявлених об’єктів культурної спадщини. Однак Департамент відхилив довідку і правоохоронного статусу об'єкту не надав.

Хрест Симона Петлюри – капеланам Армії УНР

У червні 1944-го в Рівненському рибтресті в одній із шухляд столу працівники знайшли дві грамоти до Хреста Симона Петлюри. Цупкі аркуші бланків із тризубом, оригінальною печаткою червоного кольору та фразою "Іменем Української Народної Республіки…" не могли не привернути увагу й не насторожити.

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.