АНОНС: Презентація книг Юрія Шаповала про Олександра Довженка

14 травня у Києві відбудеться презентація двох книжок українського історика Юрія Шаповала про кінорежисера Олександра Довженка.

Історик Юрій Шаповал презентуватиме дві книжки, а саме "Непрощений. Олександр Довженко і комуністичні спецслужби" (Варшава-Київ-Харків, 2022) та "Олександр Довженко", у 2-х томах (авторський текст, упорядкування документів, примітки Юрія Шаповала. Харків: Фоліо, 2023.

Видання споріднені, обидва грунтуються на унікальних документах і матеріалах зі справи-формуляра, головним чином з архіву КГБ УССР. Донесення агентів, котрі доповідали про Довженка, його погляди і вчинки, які ті погляди ілюструють. 

"...чекісти вперто робили з Довженка людину з підпілля. Вони були переконані, що Олександр Довженко - український націоналіст-петлюрівець, не сприймає радянський лад, завжди має власну думку, що далеко не завжди збігається з думкою, як в ті часи мовилось, партії і уряду. І навіть плекає якісь підступні контрреволюційні наміри", - пише Юрій Шаповал.

Вестиме презентацію кінокритик Сергій Тримбач - коментуючи, а іноді дозволяючи собі у чомусь дискутувати і навіть не погоджуватися зі знаменитим істориком.

У програмі вечора показ документального фільму "Довженко у вогні" (2014, виробництво НТКУ, режисер Ірина Шатохіна, співавтор сценарію і ведучий Юрій Шаповал).

Вхід вільний.

Коли: 14 травня, початок о 18.30

Де: У Синій залі Будинку кіно

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.