З національних іспитів у Грузії вилучили питання про боротьбу з РФ у XIX столітті

З екзаменаційних тестів з історії Грузії виключили питання про повстання проти царизму в першій половині XIX століття.

Про це пише агентство "Новости-Грузия", повідомляє "Європейська правда".

Повстання проти царизму в першій половині XIX століття - ключові події, які стали відповіддю на анексію Грузії Російською імперією і ліквідацію її державності. 

Програму з грузинської мови та літератури теж суттєво урізали. Зміни викликали обурення в академічному середовищі. 

"Режим сьогодні настільки антигрузинський і настільки проросійський, що це практично продовження тієї проросійської політики, яку вони проводили весь цей час", – сказав історик Темо Папаскірі у коментарі TV Pirveli.

Опозиційна президентка Грузії Саломе Зурабішвілі впевнена, що зміни стали відображенням державної політики, спрямованої на витіснення національно-патріотичних ідей.

Міністерство освіти Грузії заявило, що зміни служать інтересам абітурієнтів. Відомство стверджує, що екзаменаційні тести тепер охоплюють тільки обов'язкову шкільну програму.

"Навчальна програма не змінилася, і з програми не було виключено жодного твору. Нова програма Єдиних національних іспитів ґрунтується тільки на обов'язковій літературі, передбаченій національною навчальною програмою", – йдеться в його заяві.

Міносвіти зазначило, що список обов'язкової літератури переглядають із залученням експертів. Відомство пообіцяло запропонувати додати твори, які зникли з плану іспитів, "а також усі ті твори, які надалі сприятимуть формуванню національно-патріотичних цінностей".

 
Теми

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.