У Польщі здійснили напад на професора програми Калиновського

У Варшаві невідомі здійснили замах на життя директора Центру східноєвропейських студій Варшавського університету і стипендіальної програми імені Костянтина Калиновського, професора Яна Маліцького.

Про це повідомляє DW.Білорусь.

Двоє нападників у ніч на 20 грудня зупинили професора у Казимирівському парку Варшави. Запитали його ім'я, після отриманої відповіді вдарили по голові. Медики діагностували струс мозку. 

Центр, яким керує Ян Маліцький у Варшавському університеті, готує спеціалістів зі Сходу та керує програмою Костянтина Калиновського для білоруських студентів, яких переслідують у країні.

"Пан Ян Маліцький - важлива й потужна постать, яка вже багато десятиліть поспіль працює на розпад російської імперії, зокрема й через освіту нових прозахідних еліт в Україні та Білорусі (та й загалом у країнах колишньої імперії зла). Я не здивуюся, якщо йдеться не про кримінал, а про замах, організований рашкою", - написав на своїй Фейсбук-сторінці письменник Андрій Любка, який закінчив Центр східноєвропейських студій Варшавського університету.

Заступник керівника Об'єднаного перехідного кабінету демократичних сил Білорусі та голова Народного антикризового управління Павел Латушка закликав до об'єктивного розслідування та суворого покарання винуватих і замовників нападу:

"Цей жахливий напад потребує найпильнішої уваги, об'єктивного розслідування та суворого покарання як винуватих, так і замовників. Для мене велика честь бути знайомим з Яном Маліцьким із 2020 року та підтримувати проєкт підготовки майбутніх дипломатів для незалежної та європейської Білорусі. Я твердо переконаний, що Ян Маліцький не тільки видатний учений і організатор, а й справжній борець, постать якого є прикладом мужності та витривалості". 

 

"Найстаріший з нині живих...": Історія Балтійського кубку

Після закінчення Першої світової війни нове дихання отримали ігрові командні види спорту. Битви з полів, найстрашнішої на той момент війни, переміщуються на футбольні стадіони. Нове покоління запальних ентузіастів-організаторів продукує ідеї континентальних і регіональних турнірів як для клубів, так і для національних збірних. Не виключенням був і Балтійський регіон. Тут на просторах понівечених, не лише світовою війною, а й роками кривавих війн за незалежність, народжується ідея власного Балтійського кубку.

«Ми продовжуємо боротьбу і маємо всі шанси переломити хід історії та встояти», - історик та офіцер ЗСУ Ігор Макарчук

Історик-археолог та реконструктор, дослідник Українських визвольних змагань початку ХХ ст. Ігор Макарчук у 2022 році поставив на паузу аспірантуру та пішов до війська. Раніше Ігор разом із побратимами з «Пласту» одягав військові однострої часів УНР і відтворював знакові події та битви тієї доби. Нині він носить піксель як офіцер однієї з бригад ЗСУ. І відчуває чимало паралелей між тією та цією війною: «Як сто років тому, так і зараз — боротьба триває і ворог той самий».

Коли оголосили останній відбій. Уривок із книжки "Демобілізовані" Алана Олпорта

Демобілізація – це окрема битва, якої у жодному разі не можна програти. Які зміни переживало суспільство Великої Британії після Другої світової війни? Як демобілізовані адаптовувались до мирного життя? Про важку дорогу від війни до миру йдеться у книжці британського історика Алана Олпорта "Демобілізовані: повернення додому після Другої світової війни", яка у січні побачить світ у видавництві "Локальна історія".

Биківня: таємне місце масових поховань жертв сталінського терору

Історія Биківнянських могил — це історія місця масових поховань жертв сталінського терору, яке було приховане від суспільства протягом багатьох років. Биківня — це місце-символ, де були поховані голоси, яких змусили замовкнути. Це не просто могили, це багато людей, кожен із яких міг змінити щось у світі.