У Львові захоронять останки політв’язня Данила Шумука

27 грудня на полі почесних поховань Личаківського цвинтаря у Львові відбудеться перепоховання Данила Шумука. 28 грудня 2024 року Данилові Шумуку виповнилося б 110 років.

Про це повідомили в Львівській міській раді.

До Львівської міської ради звернулася онука політичного в'язня Ніна Калач з проханням перенести прах її діда до місця вічного спочинку його побратимів з УПА та дисидентського руху. 

"Львів дбає про те, щоб гідно вшанувати та зберегти пам'ять про усіх, хто впродовж різних часів боровся за незалежність України. Для нас є великою честю перепоховати прах Данила Шумука поряд із його побратимами і посестрами. Це людина, яка провела за ґратами понад 40 років життя за свою життєву позицію. Шануючи його подвиг, ми скріплюємо власну ідентичність та силу духу", — наголошує міський голова Львова Андрій Садовий.

Перенесення праху вдалося реалізувати завдяки військовослужбовцям 13-ї бригади НГУ "Хартія", для якої важливим елементом мотивованості та навченості бійців є ідейна підготовка, знання історії та повага до славних попередників, які вели війни за свободу у ХХ столітті.

"У "Хартії" ми усвідомлюємо цінність пам'яті про тих, хто боровся за незалежність України. Ми розуміємо, чому росія плюндрує та знищує місця пам'яті. Ми прагнемо, щоб українські місця пам'яті - це важливий елемент нашої культури і нашої опірності ворогу. Збереження пам'яті про тих, хто боровся за Україну, робить нас сильнішими. Пам'ять захищає", — каже сержант 13-ї бригади "Хартія" НГУ Вахтанг Кіпіані.

Допомогу нацгвардійцям у перепохованні Данила Шумука надали співробітники СБУ.

Прах борця за свободу спочиватиме поруч із його побратимами та посестрами на полі почесних поховань Личаківського цвинтаря.

Порядок похорону 27 грудня 

14:00 – Чин Похорону у Гарнізонному храмі святих апп. Петра і Павла (вул. Театральна,11);

15:00 – Чин перепоховання на Личаківському цвинтарі;

17:30 – Лекція на тему: "Данило Шумук – в'язень трьох окупаційних режимів". Лектори: сержанти 13-ї бригади НГУ "Хартія" Вахтанг Кіпіані та Володимир Бірчак (Львівська міська рада, пл. Ринок, 1).

Данило Шумук (1914–2004) – громадський діяч, в'язень польських тюрем, нацистських і радянських таборів, дисидент та учасник руху опору. Член Української Громадської Групи сприяння виконанню Гельсінських угод.

З березня 1943 до грудня 1944 перебував в УПА, був політвиховником. У квітні 1945 року за участь в УПА був засуджений до смертної кари, через півтора місяці заміненої 20-річним ув'язненням. 

Учасник Норильського повстання. Автор спогадів, виданих у Канаді та Україні. Провів за ґратами понад 40 років життя.

 

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.