Ізраїль визав Праведниками народів світу ще трьох українців

У Львові 30 січня відбулася церемонія відзначення трьох українців посмертно званням Праведника народів світу.

Про це пише Радіо Свобода.

Найвищу нагороду Ізраїлю присвоєно греко-католицькому священникові Ярославу Мировичу і його дружині Северині за порятунок єврейки Мані (Марії) Ребхан, а також Катерині Фаштризі, яка врятувала єврейську дівчинку Соню Зургер.

На урочистості були присутні родичі Праведників. Їхні онучки Любов Карпінська і Вероніка Фаштрига отримали іменні медалі, почесні сертифікати і право вписати імена своїх рідних на Стіні Честі в Саду Праведників у Єрусалимі. Згідно із законом, Праведники народів світу, у випадку їхньої смерті, отримують пам'ятне громадянство.

Ярослав і Северина Мировичі врятували єврейську дівчинку Маню Ребхан, яка прийшла до їхнього дому в 1941 році, під час німецької окупації. Родина греко-католицького священника жила в лемківському селі Ріпники. У сім'ї було четверо малих дітей. Батька Мані німці забрали на роботи, звідки йому вдалося втекти в ліс, але невдовзі він був убитий німецькими солдатами. Брата і маму Мані німці вивезли на розстріл. Свою 10-річну доньку Маню тато сховав у туалеті на вулиці і сказав піти до отця Ярослава.

"Спершу Маню відвела до монахині, які опікувалася сиротами. Але вона назад привела дівчинку, бо була небезпека для всіх сиріт. Їх би всіх убили. Тому бабуся і дідусь вирішили Маню залишити, вона спала в шафі, вдень одну з доньок (віку Мані), бабуся відсилала до сусідки, щоб у хаті було четверо дітей, щоб не викликати підозри. Вона гуляла з дідусем уночі, так вона з ними жила до 1945 року", – розповідає внучка Праведників Любов Карпінська.

 
Фото: Максим Козицький

Вероніка Фаштрига отримала відзнаку своєї прабабусі Катерини Фаштриги.

"Моя прабабуся з дому Габлінська-Фаштрига видавала маленьку дівчинку Соню Зурберг за свою дочку. У моєї прабабусі було троє своїх дітей, вона була полька, яка обружилась із українцем. Це було в селі Обертин Івано-Франківськоі області. Переховувала єврейську дитину вдома в шафі. Це відзнака важлива у памʼять і прабабусі, і мого тата, якого теж вже немає. Люди живі, поки жива памʼять про них. Якщо ми пам'ятаємо якнайдовше про добрі справи людей, їхню людяність це дає нам надію на майбутнє", – розповіла Вероніка Фаштрига.

Ярослав і Северин Мировичі й Катерина Фаштрига тепер перебувають у числі 2707 українців, визнаних Праведниками народів світу, які ризикуючи життям своїм і своїх дітей, рятували євреїв. Україна посідає четверте місце за чисельністю Праведників народів світу після Польщі, Нідерландів, Франції. 

 
Фото: Максим Козицький

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.

Напади Бурундая та їхні наслідки. Уривок із книги "Король Руси Данило Романович" Даріуша Домбровського

Данило Романович, перший король Руси, – одна з головних постатей історії України. Подолавши численних внутрішніх та зовнішніх ворогів, Данило утвердився як один із найвпливовіших володарів Центрально-Східної Європи. Книжка Даріуша Домбровського – найповніша сьогодні біографія Данила Романовича. Ґрунтуючись на багатьох джерелах, автор не лише докладно реконструює життєвий шлях цього видатного державця, а й переконливо вписує його постать у європейський політичний ландшафт.

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.