Ізраїль визав Праведниками народів світу ще трьох українців

У Львові 30 січня відбулася церемонія відзначення трьох українців посмертно званням Праведника народів світу.

Про це пише Радіо Свобода.

Найвищу нагороду Ізраїлю присвоєно греко-католицькому священникові Ярославу Мировичу і його дружині Северині за порятунок єврейки Мані (Марії) Ребхан, а також Катерині Фаштризі, яка врятувала єврейську дівчинку Соню Зургер.

На урочистості були присутні родичі Праведників. Їхні онучки Любов Карпінська і Вероніка Фаштрига отримали іменні медалі, почесні сертифікати і право вписати імена своїх рідних на Стіні Честі в Саду Праведників у Єрусалимі. Згідно із законом, Праведники народів світу, у випадку їхньої смерті, отримують пам'ятне громадянство.

Ярослав і Северина Мировичі врятували єврейську дівчинку Маню Ребхан, яка прийшла до їхнього дому в 1941 році, під час німецької окупації. Родина греко-католицького священника жила в лемківському селі Ріпники. У сім'ї було четверо малих дітей. Батька Мані німці забрали на роботи, звідки йому вдалося втекти в ліс, але невдовзі він був убитий німецькими солдатами. Брата і маму Мані німці вивезли на розстріл. Свою 10-річну доньку Маню тато сховав у туалеті на вулиці і сказав піти до отця Ярослава.

"Спершу Маню відвела до монахині, які опікувалася сиротами. Але вона назад привела дівчинку, бо була небезпека для всіх сиріт. Їх би всіх убили. Тому бабуся і дідусь вирішили Маню залишити, вона спала в шафі, вдень одну з доньок (віку Мані), бабуся відсилала до сусідки, щоб у хаті було четверо дітей, щоб не викликати підозри. Вона гуляла з дідусем уночі, так вона з ними жила до 1945 року", – розповідає внучка Праведників Любов Карпінська.

 
Фото: Максим Козицький

Вероніка Фаштрига отримала відзнаку своєї прабабусі Катерини Фаштриги.

"Моя прабабуся з дому Габлінська-Фаштрига видавала маленьку дівчинку Соню Зурберг за свою дочку. У моєї прабабусі було троє своїх дітей, вона була полька, яка обружилась із українцем. Це було в селі Обертин Івано-Франківськоі області. Переховувала єврейську дитину вдома в шафі. Це відзнака важлива у памʼять і прабабусі, і мого тата, якого теж вже немає. Люди живі, поки жива памʼять про них. Якщо ми пам'ятаємо якнайдовше про добрі справи людей, їхню людяність це дає нам надію на майбутнє", – розповіла Вероніка Фаштрига.

Ярослав і Северин Мировичі й Катерина Фаштрига тепер перебувають у числі 2707 українців, визнаних Праведниками народів світу, які ризикуючи життям своїм і своїх дітей, рятували євреїв. Україна посідає четверте місце за чисельністю Праведників народів світу після Польщі, Нідерландів, Франції. 

 
Фото: Максим Козицький

"Пєрацький. Кар'єрна драбина". Уривок з книги про вбивство міністра Пєрацького

Вбивство міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького стало одним із найгучніших замахів міжвоєнної Польщі. А для українських націоналістів — символом чи не найбільшої потуги, що її сягнула революційна організація в 1930-х роках. Міністр Пєрацький був одним із творців польської незалежності, а його життєпис подібний до біографій українських ровесників. Усе змінилося після листопада 1918-го: Пєрацький розбудовував польську державу, а його українські однолітки — підпілля, що боролося з Польщею та мріяло про власну державність. Пєрацький став одним із найвпливовіших польських посадовців і загинув на піку кар'єри від рук українця — представника молодого покоління, що було значно радикальніше за своїх попередників.

Як я став депутатом…

Потім, коли ми вже аналізували в Народній Раді результати виборів, з’ясувалося, що я був єдиним зі Сходу і Півдня України, хто виграв сільський округ. Усі інші демократи в цій частині країни перемагали в містах. Наприкінці осені 1989 року я навіть не думав балотуватися. А за три місяці — несподівано для суперників, друзів і самого себе — виграв вибори.

Шевченко у Вашингтоні. Боротьба за цінності

Процес встановлення пам'ятника Тарасові Шевченку у Вашингтоні в 1964 році з нагоди 150-річчя від дня його народження розтягнувся у часі на кілька років і набув неабиякого резонансу у закордонній пресі. Водночас досі так і не стали надбанням гласності заходи кдб срср навколо тієї події. Розсекречені документи з архіву Служби зовнішньої розвідки України дають змогу нині побачити, як діяли за тих обставин і яку позицію займали представники кремлівського керівництва, американських політичних кіл і української діаспори.

"Ми позбулися «пушкіних», «Московської» ковбаси і «Тульських» пряників", - Олег Пустовгар

Процеси очищення інформаційного та публічного простору від російської присутності прискорилися після повномасштабного вторгнення Росії. Утім, роботи ще багато. Що вдалося зробити в цьому напрямі за останні роки на Полтавщині, а які питання ще варто розв'язати, – розповів у інтерв'ю представник Українського інституту національної пам'яті в Полтавській області Олег Пустовгар.