АНОНС: Історико-мистецька експозиція "Віктор Цимбал. Архів. Колекція"

7 лютого Музей української діаспори відкриває історико-мистецьку експозицію "Віктор Цимбал. Архів. Колекція", присвячену українському художнику-емігранту й військовому армії УНР Віктору Цимбалу.

Про це інформує Музей української діаспори.

Вперше широкому загалу будуть представлені оригінальні документи, листи, світлини й графічні твори мистця київського, празького, аргентинського й американського періодів, отримані музеєм в дар наприкінці 2024 року. Доповнять експозицію вибрані живописні твори Віктора Цимбала з приватного зібрання, які також експонуватимуться вперше за багато років.

Художник Віктор Цимбал найбільш відомий як автор рекламних плакатів для світових корпорацій Coca-Cola, General Motors, Opel, Nestle та багатьох ін. Експозиція "Віктор Цимбал. Архів. Колекція" розкриє невідомі й важливі сторінки з життя та творчості мистця, архів якого відтепер є частиною колекції Музею української діаспори.

Відвідувачі побачать унікальні архівні документи й художні твори Віктора Цимбала: посвідчення про закінчення Другої київської гімназії, видане Міністерством народної освіти УНР, аргентинське посвідчення й візитівки художника різних років, запрошення на першу персональну виставку мистця в Буенос-Айресі 1936 року, живописні роботи, виконані в далекій Аргентині у 1950-х роках, графічний портрет Павла Скоропадського, створений Цимбалом після звістки про трагічну загибель Гетьмана, а також рідкісні антирадянські карикатури 1940-1950-х років, що в умовах сучасної російсько-української війни сприймаються як ніколи гостро й актуально. Доповнять експозицію архівні світлини з навчання Віктора Цимбала в Празькій Художньо-Промисловій школі, виставок в Буенос-Айресі й Нью-Йорку, спільні фото з відомими українськими діаспорянами, зокрема видатною примою балериною Ромою Приймою-Богачевською.

"Експозиція "Віктор Цимбал. Архів. Колекція" продемонструє перші результати наукового дослідження архіву Віктора Цимбала, переданого в колекцію Музею української діаспори наприкінці 2024 року правнуком художника Антоном Цимбалом, який зараз перебуває в лавах ЗСУ. Експозиція стане частиною музейної виставки "Я вернусь до своєї Вітчизни…" й буде доступна для перегляду на постійній основі", – розповідає Ганна Лексіна, мистецтвознавиця, кураторка експозиції, директорка Музею української діаспори.

Коли: 7 лютого о 17:00 

Де: м. Київ, вул. Князів Острозьких, 40-б

Вхід у день відкриття виставки вільний.

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.