Міністр культури та національної спадщини Польщі про ексгумації в Пужниках

Міністр культури та національної спадщини Республіки Польща Ганна Врублевська розповіла деталі про заплоновані ексгумації жертв Волинської різанини на Тернопільщині.

Про це пишуть польські ЗМІ. 

Міністерство культури та національної спадщини Республіки Польща відповідає за ексгумацію жертв Волинської різанини. Ганна Врублевська "сподівається", що ексгумаційні роботи в Пужниках розпочнуться у квітні цього року. Це одне з 15 місць, куди вже подано заявки українській стороні. Ще в 14 місцях погодження ще не надали.

"Ексгумаційні роботи в Пужниках на Поділлі – одна з 15 заявок, поданих польською стороною. Кожен випадок є однаково важливим і розглядається індивідуально з точки зору відповідності формальним вимогам.. У переговорному процесі ми як Польща єдині – ми діємо в національних інтересах. Робоча група під головуванням Павла Коваля, уповноваженого уряду з питань відновлення України, переглядає процедури, які зазнали невдачі в попередні роки. Ми ведемо переговори з українською стороною і перевіряємо, що ми можемо змінити в дуже складних процедурах, щоб процес проходив більш гладко. Я бачу добру волю з українського боку", – зазначила Ганна Врублевська.

Україна погодилася на ексгумацію жертв Волинської різанини на одному з місць злочину. Ексгумація буде проведена в селі Пужники Тернопільської області, де в ніч з 12 на 13 лютого 1945 року було вбито від 50 до 120 польських жителів. Міністр наголосила, що питання ексгумацій жертв Волинської трагедії вимагає терпіння з обох боків. 

"Я прошу всіх набратися терпіння. Ми, звичайно, повинні пам'ятати, що це питання використовується, щоб зіграти на наших емоціях, у тому числі російськими військами. Я б не хотіла, щоб було відчуття, що ми піддаємося будь-яким маніпуляціям з будь-якого боку", – додала Ганна Врублевська.

 
Польський прем'єр Матеуш Моравецький біля хреста у Пужниках, 7 липня 2023 року
puzniki.pl

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.