У Софії Київській відкрили виставку, присвячену гетьману Кирилу Розумовському

У Національному заповіднику "Софія Київська" відкрили виставку "Славу примножувати справами. Гетьман Кирило Розумовський" з нагоди 275-ї річниці з дня обрання Кирила Розумовського гетьманом.

Про це повідомили в Національному заповіднику "Софія Київська".

В експозиції представили 37 унікальних експонатів з фондових зібрань заповідників "Софія Київська", "Гетьманська столиця", "Чернігів стародавній".

Уперше на виставці експонується портрет гетьмана Кирила Розумовського, виконаний Наталією Павлусенко у 2024 році. Особливу цінність має Універсал гетьмана від 9 жовтня 1763 року з його власноручним підписом та печаткою Війська Запорізького. 

"Виставка розкриває й історію могили гетьмана. Воскресенська церква – усипальниця Кирила Розумовського, який виявив волю бути похованим саме в гетьманському Батурині, представлена світлинами, на яких зафіксовано інтер'єр церкви та надгробний пам'ятник гетьману до його руйнації в 1927 р.. Епітафія гетьмана – унікальний експонат, який є одним із шести збережених фрагментів надгробного пам'ятника, авторства Івана Мартоса 1805 року. Нині це єдині у музейному фонді України фрагменти надгробного пам'ятника гетьмана", – йдеться у повідомленні.

Історію палацу гетьмана в Батурині – єдиного збереженого на сьогодні гетьманського палацу (зведений за проєктом відомого європейського архітектора Чарльза Камерона в 1799 – 1803 рр.), розкривають світлини Каміла Розумовського (онука Гетьмана), початку ХХ століття, які подаровані Грегором Розумовським у 2024 році та макет "Палац Розумовського в Батурині" виконаний у 1952 році.

 
Національний заповідник "Софія Київська"

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.