У Софії Київській відкрили виставку, присвячену гетьману Кирилу Розумовському

У Національному заповіднику "Софія Київська" відкрили виставку "Славу примножувати справами. Гетьман Кирило Розумовський" з нагоди 275-ї річниці з дня обрання Кирила Розумовського гетьманом.

Про це повідомили в Національному заповіднику "Софія Київська".

В експозиції представили 37 унікальних експонатів з фондових зібрань заповідників "Софія Київська", "Гетьманська столиця", "Чернігів стародавній".

Уперше на виставці експонується портрет гетьмана Кирила Розумовського, виконаний Наталією Павлусенко у 2024 році. Особливу цінність має Універсал гетьмана від 9 жовтня 1763 року з його власноручним підписом та печаткою Війська Запорізького. 

"Виставка розкриває й історію могили гетьмана. Воскресенська церква – усипальниця Кирила Розумовського, який виявив волю бути похованим саме в гетьманському Батурині, представлена світлинами, на яких зафіксовано інтер'єр церкви та надгробний пам'ятник гетьману до його руйнації в 1927 р.. Епітафія гетьмана – унікальний експонат, який є одним із шести збережених фрагментів надгробного пам'ятника, авторства Івана Мартоса 1805 року. Нині це єдині у музейному фонді України фрагменти надгробного пам'ятника гетьмана", – йдеться у повідомленні.

Історію палацу гетьмана в Батурині – єдиного збереженого на сьогодні гетьманського палацу (зведений за проєктом відомого європейського архітектора Чарльза Камерона в 1799 – 1803 рр.), розкривають світлини Каміла Розумовського (онука Гетьмана), початку ХХ століття, які подаровані Грегором Розумовським у 2024 році та макет "Палац Розумовського в Батурині" виконаний у 1952 році.

 
Національний заповідник "Софія Київська"

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

Генерал-хорунжий Юрко Тютюнник. «Народження моє припало на самісінький Великдень…»

На Великдень, 20 квітня 1891 року народився майбутній член Центральної Ради, український військовий діяч, повстанський отаман, командувач Другим зимовим походом генерал-хорунжий Армії УНР Юрко Тютюнник. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються унікальні документи про його життя і діяльність, особисте листування, рукопис книги "Зимовий похід 1919–1920 рр.", а також світлини, які досі ще не публікувалися.