У Полтаві презентували книгу "Мазепа. Karl ХІІ. Пётр І. Топ-10 міфів ru.пропаганди"

З нагоди 386-ої річниці від дня народження Івана Мазепи, у Полтаві презентували книгу-брошуру "Мазепа. Karl ХІІ. Пётр І. Топ-10 міфів ru.пропаганди", яка є спільним проєктом Державного історико-культурного заповідника "Поле Полтавської битви" та Українського інституту національної пам’яті.

Про це інформує Полтавський офіс Українського інституту національної пам'яті.

Ця книга – результат опрацювання упорядниками багатьох історичних джерел та досліджень і спростовує 10 найпоширеніших міфів про Полтавську битву та Івана Мазепу. 

"Попри те, що нас від часів Гетьманщини відділяють майже 4 століття, його ім'я залишається об'єктом міфів та маніпуляцій російсько-імперської пропаганди. Щоразу, коли російським імперцям був потрібен символ великої мілітарної перемоги – Полтавська битва обростала новими міфами, сенсами та урочистими святкуваннями чергових річниць. Метою створення комплексного міфу про перемогу московського царя Петра І у битві під Полтавою було очорнити український рух і його прагнення до незалежності. Російська пропаганда подавала участь гетьмана Івана Мазепи та його прихильників у Великій Північній війні як внутрішню боротьбу в Російській імперії. І будь-які спроби інакше тлумачити Полтавську битву вважалися зрадою" , – зазначила виконувачка обов'язків голови Українського інституту національної пам'яті Юлія Гнатюк.

Представник Українського інституту національної пам'яті в Полтавській області, менеджер проєкту Олег Пустовгар розповів про майбутні перспективи масштабування виставки: "Проєкт "Мазепа. Karl ХІІ. Пётр І. Топ-10 міфів ru-пропаганди" має три складові - це банерна виставка, яку презентовано музейникам та громадськості Полтавщини 17 березня 2021 року. До речі, ми цьогоріч співпрацюємо з міською владою Полтави щодо масштабування виставки до рівня вуличної задля експонування у центрі Полтави, у Корпусному парку. По друге, це 30-хвилинне просвітницьке відео. По-третє, це брошура, яку сьогодні презентуємо і передаємо до усіх шкіл та бібліотек Полтавської міської громади".

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.