АНОНС: презентація документального фільму про злочини НКВД "Саліна очима нащадків"

5 березня у Нагуєвичах на Львівщині відбудеться презентація історично-документального фільму про злочини НКВД "Саліна очима нащадків", який розповідає про трагічні події червня 1941 року, коли в однойменному урочищі вбили тисячі людей.

Стрічка висвітлює одну з найтрагічніших сторінок історії – масові вбивства українців, поляків та євреїв у червні 1941 року в урочищі Саліна поблизу Добромиля. Тоді радянська каральна система замордувала понад 3,5 тисячі людей, а їхні тіла поховали у соляних шахтах. Радянська влада десятиліттями приховувала ці злочини, але сьогодні історичну пам'ять відновлено.

Ініціатором створення фільму виступила Львівська обласна організація Національної спілки журналістів України. Режисером стрічки став Іван Скіряк, а сценарій написав журналіст і письменник Микола Сенейко.

Фільм знято у 2024 році за підтримки Державного комітету телебачення та радіомовлення України та засновника Благодійного фонду Козицького Зіновія Козицького.

У рамках заходу відбудеться підписання угоди про співпрацю між ДІКЗ "Нагуєвичі" та ГО Всеукраїнське товариство "Самбірщина" ім. гетьмана Петра Сагайдачного

Модератори: к.іст.н., доцент Богдан Лазорак і голова Товариства д.політ.н., професор Ігор Бегей

Коли: 5 березня, 15:00

Де: конференц-зал Державного історико-культурного заповідника "Нагуєвичі" 

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.