У Полтаві встановлять барельєф на честь першого міністра освіти УНР Івана Стешенка

У Полтаві увічнять пам'ять уродженця мвста, першого міністра освіти Української Народної Республіки Івана Стешенка.

Про це повідомили в представництві УІНП у Полтаві.

Таку пропозицію на розгляд міської влади торік внесли представник Українського інституту національної пам'яті (УІНП) в Полтавській області Олега Пустовгар, доктор історичних наук, професор, ректор Полтавського університету економіки і торгівлі (ПУЕТ), голова обласної організації Національної спілки краєзнавців України Олексій Нестуля, а також краєзнавець і письменник, автор книги "Іван Стешенко. Твори, переклади, вибране листування", лауреат премії Полтавської обласної ради імені Петра Ротача Григорій Титаренко. 

"Стешенко зробив фантастичний внесок в українізацію освіти в УНР, системно дбав про відкриття україномовних шкіл, гімназій, народних університетів. Більшовицькі терористи вбили його саме за українську мову. Важливо, що міська влада усвідомлює важливість постаті Івана Стешенка та йде шляхом підтримки ініціатив УІНП, краєзнавців та громадськості, щоб пам'ять про видатного полтавця була збережена в його рідному місті", — сказав Олег Пустовгар.

Учасники засідання затвердили ескіз і місце встановлення меморіальної дошки барельєфного типу. Її запланували розмістити на фасаді наукового ліцею №3 по вул. В'ячеслава Чорновола. Це історична будівля Першої чоловічої гімназії, у якій із 1882-го по 1892 роки навчався Іван Стешенко. Кошти на виготовлення барельєфу на пошану діячів УНР виділені на останній сесії Полтавської міської ради.

Працюватиме над створенням барельєфу полтавський скульптор, член Національної спілки художників України Дмитро Коршунов — автор багатьох пам'ятників і пам'ятних знаків у Полтаві.

 

 

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.