Вперше бригада ЗСУ отримала імʼя героя Української Повстанської Армії

31 окремій механізованій бригаді Сухопутних військ Збройних Сил України присвоїли почесне найменування "імені генерал-хорунжого Леоніда Ступницького".

Відповідний указ №488/2025 розміщено на сайті глави держави.

Почесну стрічку з новим найменуванням президент України вручив командиру бригади Сергію Смоляку під час урочистих заходів з нагоди Дня Української Державності.

"Маємо за честь носити ім'я видатного українського військового діяча, який присвятив своє життя святій справі боротьби за незалежність України. Служимо українському народові!", - йдеться в заяві бригади.

Леонід Ступницький - визначний український військовий діяч часів Української революції та Другої світової війни. Народився на Житомирщині, здобув агрономічну освіту в Києві. Служив офіцером у Російській імператорській армії під час Першої світової війни.

У 1917-1921 роках Ступницький служив у лавах Армії УНР. Брав участь у Першому та Другому Зимових походах, командував кінним полком і складав плани бойових операцій.

У 1941 році він приєднався до Української повстанської армії. У 1943–1944 роках очолював Генеральний штаб УПА-Північ та заснував старшинські школи. Вів бойові дії проти радянських та нацистських військ.

30 липня 1944 року Ступницький був оточений підрозділом НКВС біля села Дермань на Рівненщині. Щоб уникнути полону, він застрелився. Посмертно удостоєний звання генерал-хорунжого УПА.

 
Леонід Ступницький
Теми

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.