Міністерка освіти Польщі вимагає перегляду українських підручників з історії через Волинь

Міністерка освіти Польщі Барбара Новацька звернулася до міністра освіти України Оксена Лісового з офіційним листом.

Про це повідомляють польські ЗМІ. 

Барбара Новацька висловила занепокоєння описом подій Волинської трагедії в українських шкільних підручниках. Зокрема, йдеться про підручник "Історія України" для 10 класу, виданий у 2023 році. У ньому зазначено, що загострення українсько-польських відносин у роки Другої світової війни було спричинене "масовими вбивствами українців, скоєними Армією Крайовою": 

"Активісти УПА вважали ворогами українських комуністів, нацистів і поляків. Причиною загострення польсько-українських відносин стало масове вбивство українців Армією Крайовою. Це була підпільна польська армія, керівництво якої прагнуло повернення до довоєнних кордонів Польщі. Її жертвами стали мешканці Холмщини, Підляшшя, Галичини та Волині. Кривава польсько-українська війна, внаслідок якої гинули не лише солдати, але й мирні жителі, тривала до 1947 року".

Міністерка вважає, що така інтерпретація подій не відповідає сучасному стану польсько-українських відносин: "Необхідно вжити невідкладних заходів, зокрема перегляду інших підручників та підготовки нових, які відповідатимуть нинішньому стану польсько-українських відносин", — наголосила Новацька. 

Барбара Новацька запропонувала змінити правила роботи двосторонньої Польсько-української комісії експертів з удосконалення шкільних підручників з історії та географії, щоб обидві сторони мали змогу подавати підручники на рецензію.

 

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.