В Одесі виявили залишки італійської фортеці XIV століття

Під пам’ятником Дюку в Одесі археологи виявили залишки італійської фортеці XIV століття.

Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив ректор Південноукраїнського національного педуніверситету Андрій Красножон.

"Археологічна експедиція на Приморському бульварі в Одесі завершена. Надзвичайно вдалий за результативністю сезон", - написав Андрій Красножон.

Розкопки тривали лише три тижні. Їх провадили студенти Південноукраїнського педуніверситету та співробітники Інституту археології Академії наук.

Серед найбільш цінних знахідок — археологічні матеріали, які датуються XIV століттям і мають генуезьке походження. Вони були виявлені безпосередньо біля пам'ятника герцогу де Рішельє і свідчать про те, що ця територія колись належала культурному шару італійської Джінестри. Пізніше тут розташовувалася османська фортеця.

Залишки фортифікацій тих часів археологи знайшли неподалік фунікулера. Ці відкриття проливають світло на багату історію Одеси та її стратегічне значення у середньовіччі. Наразі розглядається ідея встановлення скляного купола над розкопками.

"Тепер це стане одним з атрибутів універсальної цінності обʼєкту всесвітньої спадщини ЮНЕСКО!", – додав директор департаменту культури Одеської міськради Іван Ліптуга.

 

Мирон Коновалець. "Він ніколи не афішував те, що робив для брата"

На відміну від Євгена Коновальця, який фігурує у багатьох справах і сотнях довідок та агентурних повідомлень органів нквс, про брата Мирона відомостей дуже мало. Водночас його роль у діяльності УВО і ОУН була доволі важливою, хоч і мало публічною. В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України вдалося знайти й дослідити кілька цікавих документів, які підтверджують це і доповнюють скупі сторінки біографії Мирона Коновальця – доктора права, талановитого журналіста і активного громадського діяча.

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.