Спецпроект

В Ізраїлі відкриють пам'ятник Червоній Армії

Можливо, вже цього року в Ізраїлі побудують пам'ятник на честь Робітнично-селянської Червоної армії (РСЧА). Меморіал постане на внески, зібрані євреями зі всього світу.

У четвер, 3 березня були оголошені результати міжнародного конкурсу на кращий проект пам'яника на честь перемоги Червоної Армії над нацистами. Переміг проект російських авторів Салавата Щербакова, Михайла Нордницького та Василя Перфільєва.

Російський проект являє собою лабіринт, звиви якого символізують найбільш трагічні події у історії єврейського народу. Лабіринт виходить на відкритий простір, посеред якого здіймаються велетенські крила білого голуба.   

Проект-переможець

Пам'ятник збудують у курортному місті Нетаньї, на территорії уже існуючого меморіального комплекса Бейт Яд Лєбанім (Дім пам'яті), на пагорбі над узбережжям Середземного моря.

Про те, що Ізраель має намір увіковічнити пам'ять радянських воїнів, повідомив прем'єр країни Біньямін Нетаньягу під час зустрічі із російським колегою Володимиром Путіним у лютому минулого року.

"Я планую, щоб це (20-річчя двосторонніх відносин між Ізраїлем і Росією - ІП) було відзначено створенням спеціального пам'ятника в Ізраїлі, який би увіковічнив роль Росії і Червоної Армії у перемозі над нацистською Німеччиною" - цитує прем'єра Нетаньягу радіостанція "Голос России".

Пам'ятник має стати також символем героїчної боротьби і жертовності близька 500 тис. євреїв, які воювали в лавах Червоної Армії.

Не повідомляється, чи в проекті пам'ятника є згадка про роль України в перемозі над нацизмом.

У той же час - коментує польська "Ґазета Виборча" - у країнах колишнього СРСР пам'ятники червоноармійцям все більше руйнують. У 2007 році дипломатичний скандал викликала ситуація навколо перенесення пам'ятника Радянському солдату з центру Таллінна.

У 2009 році був зруйнований пам'ятник радянським воїнам у грузинському Кутаїсі. Медіа також повідомляли про демонтаж пам'ятників радянським воїнам у столицях Узбекистану та Азербайджану.  

 

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.