Спецпроект

Янукович - чиновники несуть персональну відповідальність за охорону пам'яток

Президент Віктор Янукович вважає, що чиновники мають оберігати історичні памятки. Про це він заявив під час засідання Гуманітарної ради, повідомляє УП.

За словами Януковича, місцеві чиновники несуть персональну відповідальність за незаконну забудову на території історико-культурних пам'яток.

"Ні один закон і ні одне рішення не є легітимним, коли загрожує історичним та культурним пам'ятникам загальнолюдського і суспільного значення", - зазначив він.

Крім того, Янукович виступив з ініціативою щодо створення "повномасштабної" історико-культурної електронної бібліотеки в інтернеті.

"Ні для кого не є секретом, що наші діти та онуки беруть більше інформації в інтернеті, ніж у книжках. Але ця інформація розпорошена. Давайте створимо ресурс, на якому у відкритому доступі буде викладено те, що створено за багато віків", - сказав він.

На переконання президента, в електронній бібліотеці мають бути викладені матеріали щодо історико-культурної спадщини на базі фондів музеїв та студій звукозаписів, та інших осередків культури.

Янукович наголосив, що ресурс розроблятиметься на кошти меценатів, а також шляхом раціонального використання грантів та максимально ефективного використання наявних державних коштів.

Він також застеріг підлеглих від надмірного адміністрування процесу створення бібліотеки, "щоб не вбити ідею непотрібним контролем".

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.