Спецпроект

Анонс: на Львівщині відзначать 67-му річницю створення УГВР

У селі Сприня Самбірського району на Львівщині відзначать чергову річницю створення Української Головної Визвольної Ради.

Про це повідомляють організатори заходу у своїй сторінці на Фейсбуку.

Вони анонсують такий розклад:

9 липня

Фестиваль аматорської патріотичної пісні. Молодіжне таборування. Теренові ігри. Демонстрація фільмів про національно-визвольну боротьбу українського народу в період Другої світової війни. "Повстанська ватра".

10 липня

12:00-13:00 Зустріч гостей - ветеранів УПА з різних регіонів України, представників влади, представників діаспори, молодіжних організацій. Реєстрація груп учасників

13:00 Відкриття пам'ятного знаку УГВР

13:30 Урочисте віче та святковий концерт з нагоди 67-ї річниці створення УГВР

Українська Головна Визвольна Рада - підпільний парламент, який офіційно вважався верховним надпартійним органом влади воюючої України - провела свій перший і останній з'їзд 11-15 липня 1944 року під Самбором.

Ярослава Музика: зберігачка творів бойчукістів

Підсвідомо відчуваючи небезпеку для заарештованої дружини Ярослави, чоловік Максим Музика сховав твори Михайла Бойчука та його послідовників, що зберігалися вдома, замурувавши роботи між дверима їхньої квартири і суміжнього помешкання сестри. Повернувшись, художниця продовжувала переховувати спадщину Михайла Бойчука, прекрасно розуміючи ступінь ризику.

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського діяча Гната Хоткевича, який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за "участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини". Дружину ж органи СМЕРШ вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, "щоб нічого не надрукувала про чоловіка".

"Моя війна". Уривок із книги Валерія Залужного

"Моя війна" — це особиста розповідь генерала Валерія Залужного про шлях від хлопчака до Головнокомандувача Збройних Сил України, а водночас це історія країни, яка прямує до війни: спершу примарної, у можливість якої ніхто не вірив, а згодом великої, ґлобальної, повномасштабної.

Волинь’43: Що замовчує польська історіографія?

Документи польської конспірації, зокрема Делегатури уряду на Край і командування Армії Крайової, свідчать про те, що ситуація на цих теренах у роки Другої світової війни була дуже неоднозначною, а інспіраторами процесу "очищення" Волині від її польського населення виступали не лише українські націоналісти різних відламів, але й совєти, німці та кримінальні елементи.