Спецпроект

Пошуковці знайшли могилу воїна, якого родичі шукали 65 років

Історико-пошукова організація Пошук-Дніпро, що входить до складу ВГО "Союз "Народна пам'ять", знайшла останки радянського воїна гвардії лейтенанта Чемкенбаєва Курбана Алі, якого родичі шукали протягом 65 років.

Чемкенбаєв Курбан Алі 19-річним юнаком був призваний на фронт з Казахстану. Протягом п'яти років воював, дослужився до звання гвардії лейтенанта та в 24 роки командував взводом солдатів.

Юнак служив у 25 гвардійській дивізії, яка героїчно звільняла Дніпропетровщину. Смерть забрала лейтенанта Чемкенбаєва у 1943-му, при форсуванні Дніпра.

Рідні загиблого розповіли: все що залишилося від діда - кілька листів з фронту, військова світлина та похоронка. Далі були багаторічні пошуки місця загибелі, аби за мусульманським обрядом упокоїти душу солдата. Через Інтернет знайшли історико-пошукову організацію "Пошук-Дніпро".

Bітчизняні пошуковці буквально за два місяці невтомної роботи з архівами знайшли місце поховання лейтенанта Чекменбаєва та повідомили рідним у Казахстан.

Рідна сестра та племінник солдата приїхали на Дніпропетровщину, аби вклонитися праху загиблого та подякувати тим, хто допоміг знайти спокій їхній сім'ї. На братській могилі у селі Калинівка було здійснено мусульманський обряд відправи. А незабаром на цьому місці встановлять невеликий пам'ятник.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.