Анонс: презентація книги про Вільгельма "Вишиваного" фон Габсбурга

Книгарня "Є" та видавництво "Темпора" запрошують на презентацію книги Ю. Терещенка і Т. Осташко "Український патріот із династії Габсбургів".

Книга оповідає про життя і діяльність Вільгельма Габсбурга-Лотрінгена, представника однієї з найславетніших монархічних династій Європи.

Габс­бург, якого українські військові назвали Василем Вишиваним, тісно пов’язав свою долю з українським визвольним рухом, за що заплатив власним життям, померши в Лук'янівській тюрмі Києва.

Документальні матеріали слідчої справи Габсбурга, його мемуари, поезія та зразок прози дають змогу краще зрозуміти цю яскраву постать українського національного відродження першої половини ХХ століття.

Листування В.Габсбурга з К.Гужковським, М.Ва­сильком, Є. Чикаленком, митропо­ли­том А.Шеп­ти­ць­ким та іншими українськими громад­сько-політичними діячами проливає світло на маловідомі сторінки су­спільно-політичного життя в Україні доби Першої світової війни та україн­ських національно-визвольних змагань 1914–1921 рр.

Презентація відбудеться 8 грудня о 18:00 у книгарні "Є" (вул. Лисенка, 3, ст. м.  "Золоті Ворота").

Вхід вільний.

Нагадаємо, що недавно в Україні видано ще одну книгу, присвячену Василю Вишиваному - "Червоний князь" американського історика Тимоті Снайдера.

Теми

Пам’ять про Голокост як зброя гібридної війни

Однією з цілей російського вторгнення було проголошено "денацифікацію України" – ліквідацію "режиму, який глорифікує нацистських поплічників", що автоматично означає співвідповідальність за Голокост. Надалі трагедії сучасної війни почнуть затьмарювати у пам'яті людей трагедії ХХ сторіччя. Це призведе до абсолютно іншого виміру конкуренції пам'ятей, яка до цього обмежувалася жертвами тоталітарних режимів минулого.

Останні дні і смерть Міхновського

Вранці 4 травня 1924 року 4-річний син Володимира Шемета – Ждан – вийшов у садок свого дому. Там дитина першою побачила, на старій яблуні, повішаним майже двометрове тіло гостя свого батька – Миколу Міхновського. Згодом Ждан розповість Роману Ковалю, що батько знайшов у кишені покійного записку: "Волію вмерти власною смертю!"

Останнє інтерв'ю мисткині Людмили Симикіної

Через мою майстерню пройшли всі дисиденти. Всім шилась свита. Я знала всі біографії. Я їх втішала, жаліла. Я знімала ту напругу психічного тиску, одягали новий одяг, знімали той, що вони мали, і вони відважно носили це. Я мріяла про іншу державу, про інший устрій. А одяг шився для цієї мрії. Ось сутність моя була в 1960-ті роки.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.