"Ехо Москви" питає, хто такий Мазепа

Головний редактор "Еха Москви" Алєксей Вєнєдіктов 21 грудня запустив сайт "Дилетант.ру", присвячений історії. Одне з перших опитувань на ньому стосується Івана Мазепи - пропонують назвати його або зрадником Росії, або героєм України. Перемагають перші.

Про це повідомляє на "Дилетант".

Сайт обіцяє подавати інформацію про історію легко і цікаво. "Тут вам не доведеться читати громіздкі тексти, написані складною, суто науковою мовою. Все просто, зрозуміло і захоплююче".

Пропонується широкий вибір рубрик - новини, статті, дискусії, інтерв'ю, опитування тощо. Можна виграти приз, для цього потрібно розгадати загадку у рубриках на кшталт "Картинки-загадки". Також користувачам нададуть інструменти для власноручного наповнення сайту.

"Заходьте, знайомтеся з нашими матеріалами і поринайте глибше в захоплюючий, як голлівудський блокбастер, світ історії", - пропонує редакція сайту.

Анафема Мазепі: чи існують для неї канонічні підстави? Думка богослова

За словами Вєнєдіктова, з 2012 року під тим же брендом видаватиметься журнал - накладом у 30-35 тисяч примірників.

Про інвесторів проекту Вєнєдіктов заявив, що гроші в "Дилетанта" вклали його особисті друзі. Суму інвестицій головний редактор "Еха Москви" не назвав. У своєму твіттері він раніше зазначав, що сайт запущено за підтримки РІА "Новості" - зокрема, агенція надасть "Дилетантові" свій фотоархів.

Одне з перших опитувань, розміщених на сайті, стосується гетьмана Івана Мазепи. Пропонується обрати одну із двох відповідей на  питання "Хто такий Мазепа?" - "герой України" або "зрадник інтересів Росії".

Більше про Івана Мазепу читайте на "Історичній Правді".

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.