Архів Тарковського на "Сотбіс" продали за $2 млн

На аукціоні "Sothbey's" вважають, що хід торгів з продажу архіву Андрія Тарковського свідчить про його історичну цінність. "Ми приголомшені сумою, за яку проданий архів".

Про це заявив "Інтерфаксу" глава відділу книг і рукописів англійського аукціонного будинку "Cотбіс" Стівен Роу.

"Це історична угода для історії кіно, - зазначив Роу. - Торги були довгими і жорстокими, і це свідчить про ту історичну цінність, яку представляє собою цей архів".

Торги архіву Тарковського тривали цілих 18 хвилин. Зрештою архів за 1,5 млн фунтів ($2 млн) купив представник російського міста Іваново.

Відомий радянський кінорежисер Андрій Тарковський народився в Іванівській області РСФСР (місто Юр'євець). У 1984 році він прийняв рішення не повертатися в СРСР, залишившись в Італії, де знімав один із фільмів. Помер у 1986 році в Парижі.

Співробітник аукціонного дому нагадав, що ніколи раніше значущі матеріали, пов'язані з Тарковським, не потрапляли на аукціони. "Думаю, що більше і не потраплять", - зазначив Роу.

Архів, пов'язаний з життям і діяльністю Тарковського, був виставлений на продаж другом і співавтором кінорежисера, кінознавцем Ольгою Сурковою, кота живе в Голландії. У нього входять листи, чернетки рукописів, аудіозаписи та фотографії, замітки на полях сценаріїв, а також оригінальний сценарій до фільму "Дзеркало".

Архів буде переданий в будинок-музей режисера у Юр'євці.

Теми

Останні дні і смерть Міхновського

Вранці 4 травня 1924 року 4-річний син Володимира Шемета – Ждан – вийшов у садок свого дому. Там дитина першою побачила, на старій яблуні, повішаним майже двометрове тіло гостя свого батька – Миколу Міхновського. Згодом Ждан розповість Роману Ковалю, що батько знайшов у кишені покійного записку: "Волію вмерти власною смертю!"

Останнє інтерв'ю мисткині Людмили Симикіної

Через мою майстерню пройшли всі дисиденти. Всім шилась свита. Я знала всі біографії. Я їх втішала, жаліла. Я знімала ту напругу психічного тиску, одягали новий одяг, знімали той, що вони мали, і вони відважно носили це. Я мріяла про іншу державу, про інший устрій. А одяг шився для цієї мрії. Ось сутність моя була в 1960-ті роки.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.