Спецпроект

В Петербурзі грають на радянських автоматах по 15 копійок. ФОТО

Філія московського музею радянських ігрових автоматів, в якому зібрано близько тридцяти унікальних експонатів, що дозволяють зануритися в світ азарту всього за 15 радянських копійок, відкрилась в суботу в Петербурзі.

Про це пише ria.ru.

На вході в музей стоять два величезних автомата з написом "Газована вода", які пропонують за 15 радянських копійок випити напій, наповнений вуглекислим газом. Праворуч, подібно задоволеному власним життям котові, бурчить холодильник "Юрюзань", але тут він заради антуражу. Максим Пінігін, один з творців музею, обходячи дивовижні в цифрову епоху експонати, постійно говорить про їх аналоги і історичну достовірність.

"Автомати з газованою водою, наприклад, 83-го і 91-го року випуску. Чи схожий напій на той, який був раніше, сказати складно. Але можу запевнити, що ми попросту використовуємо натуральні сиропи, а вуглекислий газ і вода за цей час особливих змін не зазнали ", - констатує Максим.

Тутешній тархун може нагадати старшому поколінню про молодість, а молоді лише залишиться повірити ностальгуючим батькам на слово. Наступним - після установок з напоями - в полі зору потрапляє легендарний ігровий автомат радянського періоду - "Морський бій".

"Всього тут близько тридцяти унікальних автоматів, а якщо рахувати повторювані - то всі сорок. Але відразу хочу запевнити, що їх число буде рости, експозиція не стане статичною. Це всього лише базис, з яким ми будемо розвиватися в Пітері", - міркує Пінігін .

За його словами, у творців є план зробити музей в Петербурзі флагманським, "статус міста-музею зобов'язує". Але поки для цього не вистачає експонатів, бо у московському відділенні їх, унікальних, вже близько сорока. На відновлення деколи йдуть місяці, а кожен нині живий екземпляр збирається мінімум з трьох-чотирьох бездіяльних одиниць, які доводиться розшукувати по всій країні.

Молодому поколінню, напевно, буде складно пояснити, що цікавого може бути в цих незграбних коробках, які видають смішні звуки, але, по суті, кожен з них був аналогом сучасних комп'ютерних ігор. Малозрозумілий з першого разу "Танкодром" - це прадід World Of Tanks, пікселі, що бігають по екрану в "Чемпіон-М" і "Авторалі-М", - аналог Need For Speed, літаковий симулятор "Перехоплювач" - нинішня World of Warplanes, " Снайпер-2 "- праотець всіх комп'ютерних шутерів планети.

Але є й ігри, які важко з чим-небудь порівняти. Типу настільного баскетболу, поле в якому поділено на сектори з цифрами. Якщо м'яч потрапляє на один з них, вам потрібно швидше суперника натиснути на одну з 15-ти кнопок, які вистрілюють сферу в бік баскетбольного кільця. Гра вимагає неймовірної уважності і швидкості реакції. Не менш складний і настільний хокей, аналоги якого, втім, зустрічаються в деяких петербурзьких клубах нарівні з сучасним настільним футболом, який все частіше іменують кікером.

Петербурзька філія московського Музею радянських ігрових автоматів

У день відкриття музей працював безкоштовно, в наступні дні вхід на експозицію буде коштувати 350 рублів, в якості бонусу кожен відвідувач буде отримувати півтора десятка п'ятнадцятикопієчних монет для гри на автоматах і кілька годин дитинства. А той, кому подібні автомати в молодості не зустрічалися, зможе насолодитися красою інженерної думки радянських конструкторів, деякі вигадки яких багатьом досі залишаються чимось неймовірним.

Теми

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.