Спецпроект

Малахов курган приведуть до ладу і зроблять там музей трьох воєн

На Малахов курган чекає серйозна реконструкція, в ході якої територія парку і меморіалу буде приведена до ладу, а на базі бомбосховища створять частину музею, присвячену трьом війнам.

Про це пише gostyam.sebastopol.ua.

У першу чергу будуть виконані термінові роботи, серед яких значиться забезпечення охорони території від несанкціонованого проникнення та виготовлення воріт. Як пояснила міська влада, це не буде забороною на відвідування парку, його будуть лише закривати на ніч. 

Потім буде здійснено спіл сухостою, який серед дерев на Малаховому кургані вже сягає 10%. Потім піде відновлення асфальтового покриття та мощення доріжок плиткою, там, де потрібно. 

Центральною частиною Малахова кургану стане музей трьох воєн, присвячений Першій обороні Севастополя, періоду Великої Вітчизняної війни і рокам Холодної війни. В якості майбутніх площ для експозицій планується також задіяти підземне бомбосховище, приховане в надрах кургану, призначене для укриття в разі НС жителів Корабельної сторони і працівників "Севморзаводу".

Зміни на Малаховому кургані проводитимуться за тією ж схемою, яка з успіхом була застосована при створенні меморіального комплексу "35-а берегова батарея". У влади є намір повернути меморіалу кургану вигляд, який він мав в 1960-і роки. Паралельним завданням стане відновлення пам'яті про героя Севастопольської оборони контр-адмірала Володимира Істоміна.

Теми

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.