Форум видавців та Інститут національноі пам’яті представили освітньо-дискусійну програму "Уроки історії"

Історичний майданчик Форум видавців проводить у партнерстві з Українським інститутом національної пам’яті. Події відбуватимуться на двох локаціях – Національний музей "Тюрма на Лонцького" і зала в готелі "Жорж".

Про те, що там відбуватиметься, голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович та президент ГО "Форум видавців" Олександра Коваль розповіли на прес-конференції сьогодні, 2 вересня.

Цей рік весь світ відзначає 70-річчя закінчення Другої світової війни. УІНП чимало розробок присвятив ролі українців у цій війні. Робота історичного майданчика на Форумі стане кульмінацією цієї цілорічної дискусії.

На площі Ринок біля міської Ратуші буде відкрито виставку "Українська друга світова". Голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович прочитає лекцію "Друга Світова. Війна пам'ятей".

"Наш світ досі в полоні жахливих наслідків Другої світової війни — ми бачимо це у протистоянні з Росією. Але цьому виною не лише війна як така, а відсутність суспільної роботи із подолання наслідків панування тоталітарних режимів.

Знання та інформація — це те що ми протиставляємо маніпуляціям пропаганди. Програма цьогорічного форуму дасть можливість кожному дізнатися більше фактів. Це головна мета "Уроків історії", - сказав Володимир В’ятрович.

На прес-конференції презентували програму історичного майданчика. Читачі зможуть взяти участь у дискусіях "Злочин і гріх комунізму: проблеми подолання" з Мирославом Мариновичем, "Декомунізація: розрахунок з минулим чи інвестиція в майбутнє" з Володимиром В'ятровичем та Павлом Шереметою, "Цивілізаційний внесок Габсбурзької монархії в українській історії" із Ярославом Грицаком та Вахтангом Кіпіані, обговорити сторічний досвід жінок на війні та вплив історичних міток у публічному просторі. Виставку "Інакші. Дисиденти Східної України" представить Харківська правозахисна група.

Серед подій майданчика презентації книжок та зустрічі з авторами, зокрема, історик Олеся Ісаюк та видавництво КСД представлять біографію Романа Шухевича разом із сином Головного командира УПА Юрієм Шухевичем.

Говоритимуть також про дражливі теми новітньої історії - анексію Криму та війну на Сході.

"Така співпраця, як з Українським інститутом національної памяті, є добрим прикладом державно-громадського партнерства. Для нас важливо, аби до підтримки українського книговидання та українського читача долучалися найрізноманітніші установи.

Ми розділили форум на тематичні майданчик, щоб відвідувачам легко було зорієнтуватися і вибрати те, що найбільше цікавить. Наприклад, якщо когось цікавить тільки історія, то є історичний майданчик. На його локаціях пройде півсотні заходів", - говорить Президент ГО "Форум видавців" Олександра Коваль.

Розклад заходів історичного майданчика можна переглянути тут.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.