На Львівщині знадено бідон із документами підпілля ОУН. ФОТО

Пошуковці передали директору Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" Руслану Забілому знайдені ними документи збройного підпілля ОУН.

Про це "Історичні правді" повідомили в Центрі досліджень визвольного руху. Знахідка після реставраційних робіт поповнить Архів Центру досліджень визвольного руху.

23 вересня 2016 року, Громадська організація "Товариство пошуку жертв війни "Пам'ять" проводила пошукові роботи останків загиблих солдатів Другої світової війни в с. Зашків Золочівського району Львівської області.

На глибині 0,4 м пошуковці натрапили на молочний бідон ємністю 40 літрів. Як виявилося, в бідоні захований архів одного з підпільних осередків ОУН Золочівського р-ну, документи якого датуються 1951 роком.

Так виглядає повстанський архів 

Попри те, що документи пролежали в землі 65 років, вони збереглися дуже добре. Голова Товариства "Пам'ять" Любомир Горбач передав знайдені матеріали директору Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" Руслану Забілому для реставрації та дослідження.

Останні дні і смерть Міхновського

Вранці 4 травня 1924 року 4-річний син Володимира Шемета – Ждан – вийшов у садок свого дому. Там дитина першою побачила, на старій яблуні, повішаним майже двометрове тіло гостя свого батька – Миколу Міхновського. Згодом Ждан розповість Роману Ковалю, що батько знайшов у кишені покійного записку: "Волію вмерти власною смертю!"

Останнє інтерв'ю мисткині Людмили Симикіної

Через мою майстерню пройшли всі дисиденти. Всім шилась свита. Я знала всі біографії. Я їх втішала, жаліла. Я знімала ту напругу психічного тиску, одягали новий одяг, знімали той, що вони мали, і вони відважно носили це. Я мріяла про іншу державу, про інший устрій. А одяг шився для цієї мрії. Ось сутність моя була в 1960-ті роки.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.