29 квітня 1918

АНОНС: В Одесі відкриють виставку "Український флот 1917-1921 рр."

Виставка розповідає про історичне тло та передумови створення Українського флоту, а саме про Українську революцію 1917 – 1921 років.

Про це "Історичній правді" повідомили в Українському інституті національної пам’яті.

 

"Українська революція 1917 - 1921 років стала визначальним етапом нашої історії. Вона охопила усю Україну, усі її регіони. Але, на жаль, багато тогочасних подій і процесів залишаються малознаними для нашого покоління. І такою незнаною сторінкою є історія революційної боротьби українських моряків Чорноморського флоту.

Щоби нагадати сьогоднішнім українцям про цю важливу складову Української революції, про те, як народжувалися Українські військово-морські сили сто років тому, ми спільно із партнерами і створили цю виставку", - говорить заступник Голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак.

У створенні банерної експозиції були використані унікальні світлини того часу. Особливу увагу на виставці було приділено трьом кораблям: Есмінець "Завидний", Крейсер "Пам’ять "Меркурія" та Лінкор "Воля", які відіграли важливу роль в українізації Чорноморського флоту в 1917 році.

Довідково. 29 квітня 1918 року відбулася надзвичайно важливий епізод в історії українського флоту. Спираючись на рішення делегатів корабельних команд і настрої українських моряків та офіцерів, весь Чорноморський флот був проголошений флотом Української Народної Республіки і видано наказ урочисто підняти українські прапори.

Це рішення підтримала й виконала абсолютна більшість кораблів Чорноморського флоту. Ті ж команди, що перебували під впливом більшовиків, поспішно евакуювали свої кораблі із Севастополя до Новоросійська. День 29 квітня став тріумфом національної волі, на довгі роки ставши святом Українського Державного Флоту.

Виставку підготовлено Українським інститутом національної пам’яті спільно з Науково-дослідним інститутом українознавства. Захід присвячений сотій річниці підняття українських прапорів на Чорноморському флоті.

Завантажити виставку можна за посиланням.

Час: 29 квітня, неділя, 9:00

Місце: м. Одеса, Практична гавань

Контакт: Прес-служба Українського інституту національної пам’яті, +380 44 281 08 91

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.