In memoriam. Померла режисер Кіра Муратова

6 червня померла відома українська режисер Кіра Муратова.

Про це повідомляє "Українська правда" з посиланням на Buro 24/7.  Інфорацію також підтвердив чоловік Муратової Євген Голубенко.

Кірі Муратовій (у дівоцтві - Коротковій) було 83 роки. Вона народилася в м. Сороки в Румунії (нині це Молдова) у 1934 році. Навчалася в Московському державному університеті та Всесоюзному державному інституті кінематографії.

У 1961 році Кіра Муратова стала режисером на Одеській кіностудії.

Славу здобула завдяки своїм першим фільмам "Короткі зустрічі" (1967) і "Довгі проводи" (1971).

Кіра Муратова з чоловіком Євгеном Голубенком. Фото: 24smi.org

Фільм Муратової "Астенічний синдром" в 1990 році отримав Гран-прі Берлінського кінофестивалю. Трагікомедію "Настроювач" показували на фестивалі у Венеції. Останніми роботами режисера стали драми "Мелодія для шарманки" і "Вічне повернення. Кастинг".

2012 року Муратова заявила про завершення кар'єри режисера.

Кіра Муратова жила і працювала в Одесі.

Прізвище Муратова вона взяла від першого чоловіка Олександра, однак шлюб розпався в 1970-х роках. Пізніше вона зійшлася з Євгеном Голубенком.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.