На відновлення шпиля Нотр-Даму піде до тисячі вікових дубів

Згідно з обіцянками президента Франції Еммануеля Макрона, 850-річний собор, в тому числі його 96-метровий шпиль, буде повністю відреставрований до 2024 року

Про це повідомляє  НВ з посиланням на The Guardian.

 

Шпиль — один з найскладніших для відновлення елементів архітектурної пам'ятки. Відразу після пожежі Макрон повідомив, що той буде замінений сучасним аналогом. Однак в липні 2020 року президент зазначив, що шпиль все-таки буде реставровано в точній відповідності з його "попередником" 1859 року.

Дерева, які підуть на відновлення шпиля, мають бути від 50 до 90 сантиметрів в діаметрі і від 8 до 14 метрів у висоту. Їх необхідно зрубати до кінця березня, поки сік не піднявся вгору деревом, інакше деревина буде занадто вологою. Перед тим, як нарізати їх на балки, стовбурам дадуть просохнути — на це піде до 18 місяців, зазначили в британському виданні.

"Йдеться про давню лісову спадщину — не про 20-річні дерева, а про дуже старі, включаючи насадження, з яких королі минулих днів наказували будувати кораблі, щоб забезпечити велич французького флоту. Водночас, залишаючи інші дерева рости впродовж ще тривалого часу, ми також висаджуємо нові, щоб майбутні покоління могли створювати з них власні неперевершені роботи", — сказала в коментарі Le Parisien заступниця директора Національного управління лісів Домініка де Вільбон.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.