Її звали «Куртизанка». Секс-шпіонаж в КГБ УРСР

Вперше вона з’явилася у Львові в липні 1966. Мала українське коріння і французьке ім’я. КГБ підозрював: вона – Джеймс Бонд у спідниці. Так почалася справа під криптонімом «Куртизанка».

Француженка Жаннет, 1934 р.н., жителька Парижу потрапила в поле зору КГБ у 1966 році, тоді вона відвідувала УРСР разом із своїми родичами. Вона була дитиною українських емігрантів, які виїхали до Франції у міжвоєнний період.

Вже із 1967 до неї була підіслана довірена особа КГБ – "Богдан" (який мав родичів у Франції та володів французькою). У "Богдана" завдання від КГБ було водночас і просте і дещо складне – сподобатись француженці, вступити із нею в інтимні стосунки та вивідати потрібну КГБ інформацію.

Ця справа, що згодом опиниться в архіві КГБ під кодовою на "Куртизанка", стане одним із небагатьох доказів радянського секс-шпіонажу.

 "Куртизанка", вона ж Жаннет

Джерело: ГДА СБУ, Спр.1849 "Куртизанка" 

Через "Богдана", який згодом відіграє неабияку роль в житті Жаннет, вдалося з’ясувати, наступне. Вона навчалася у Франції в Національній школі східних мов на відділенні російської. Також вона мала родичів в УРСР у м. Самборі.

Великий інтерес органів викликало те, що її брат працював на атомному заводі у Франції, а чоловік на авіваційному. Також вона планувала майбутні поїздки до Радянського Союзу. Жаннет взяли в опрацювання оперативники КГБ. Її та родичів перевірили по оперативних обліках, а приїзди до УРСР самої "Куртизанки" взяли на котроль.

Одна з перших довідок КГБ на Жаннет 

Джерело: ГДА СБУ, Спр.1849 "Куртизанка" 

 "Богдан", а у 1968 році вже агент "Етьєн" очевидно зробив свою справу добре, адже Жаннет згодом встановила з ним письмовий зв'язок і обіцяла приїхати знову. Для цього, КГБ, з метою продовження агентурного опрацювання француженки навіть клопотав про видачу їй візи, а також заволодівши її номером телофону у Франції, вирішив використати це з оперативною метою.

Доповідна записка в Київ про номер телефону Жаннет 

Джерело: ГДА СБУ, Спр.1849 "Куртизанка" 

 Влітку 1968 Жаннет знову приїздить до УРСР. "Етьєн" зустрічається з нею у Львові. Після ряду інтимних зустрічей, вона зізнається йому в любові, скаржиться на чоловіка, з яким планує розлучитись.

А він….ну, що? Він має завдання: вивідувати інформацію, що цікавить органи держбезпеки. Жаннет все більше подобається "Етьєн". Вона пропонує йому відвідати Францію, навіть обіцяє зробити для нього запрошення.

Впродовж зустрічей КГБ вдалося встановити інформацію, що їх цікавила. Брат "Куртизанки" (а не її чоловік) працював на авіаційному заводі та займався випробуванням реактивних двигунів для літаків "Конкорд" та "Міраж".

Також зацікавило органи те, що вона налаштовувала "Етьєна" в антирадянському дусі та пропонувала виїхати до Франції на постійне проживання. "Куртизанку" починають підозрювати у співпраці з іноземними спецслужбами та беруть в ще активнішу розробку.

 Із шифротелеграми КГБ

Джерело: ГДА СБУ, Спр.1849 "Куртизанка"

 Під час візиту, з метою майбутнього оперативного використання, інтимні стосунки "Куртизанки" та "Етьєна" фіксувались та фотокамеру.

У спецповідомленні КГБ це відображено наступним чином: "Для отрыва "КУРТИЗАНКИ" от родственников, создание благоприятных условий по закреплению контакта с "ЭТЬЕНОМ", а также получения документальных материалов о интимной связи "КУРТИЗАНКИ" с агентом была подготовлена и оборудована мероприятием "У" специальная квартира" (захід "У" - це встановлення спецтехніки (фото-, відеоапаратури) на об'єкті, де потрібно проводити негласний запис інформації – В.Б.)

Взимку 1968 року Жаннет знову приїхала до УРСР. Цього разу і сам "Етьєн", та й інші агенти, що були задіяні в цій справі відзначали, що француженка приїздила, лише заради цього молодого хлопця.

Для нього вона привезла багато подарунків: плаття для його матері, книжку Пастернака "Доктор Живаго" французькою та найголовніше – запрошення на виїзд до Франції.

Під час цієї зустрічі в КГБ виникли перші сумніви стосовно "Етьєна". У своєму звіті агент відзначав, що "Куртизанка" просила його зібрати ряд секретних відомостей в УРСР, однак не уточняла яких. На аудіозаписах прослуховуючої техніки, яка працювала під час їхньої зустрічі – такої розмови не було зафіксовано. У КГБ почали закрадатись сумніви щодо щирості свого агента.

захід "Д" - проведення негласного обшуку в квартирі, чи номері готелю, особи, що розробляється; 

захід "Т" - встановлення прослуховування об'єкту спостереження на вулиці; 

аппарат "Мезон" - мініатюрний звукозаписуючий пристрій, що використовував КГБ

 Джерело: ГДА СБУ, Спр.1849 "Куртизанка"

 Ким же ж був агент "Етьєн"? Він – 1943 р.н., українець, член КПСС, студент факультету іноземних мов Львівського державного університету. До 1967 року був довіреною особою КГБ, з 1967 – агент. Одружений.

 Агент "Богдан", "Етьєн"

Джерело: ГДА СБУ, Спр.1849 "Куртизанка"

Оперативники КГБ, враховуючи всю інформацію, яку назбирали за цей час, вирішили "підставити" "Етьєна" під вербовку "Куртизанкою" до іноземної спецслужби.

З цією метою вони планували зацікавити француженку майбутньою службою агента в Радянській армії, в якості військового перекладача, а також провести ряд інших оперативних заходів.

Так, зокрема зустріч "Етьєна" та "Куртизанки" в Польщі, де в обох проживали родичі, а також підготувати, так би мовити, "секретні дані" (дезінформацію – В.Б.), які "Етьєн" при нагоді міг би передати "Куртизанці".

Водночас для перевірки надійності "Етьєна" до нього вирішено підіслати іншого агента "Тадеуша", який мав легендуватися як іноземець із Бельгії.

В липні 1969 Жаннет приїхала до Львова разом із своїми родичами і одразу почала розшукувати "Етьєна". При зустрічі з ним вона настоювала, щоб він пішов на службу в Радянську армію, так як там він може отримати багато інформації, яка цікавить її "колег".

Стосовно останніх, то Жаннет домовилась із "Етьєном" про зустріч в Польщі, куди можуть приїхати її "колеги" і дати йому конкретні вказівки по збору інформації. Справа поступово набирала масштабів. КГБ вирішив залучити до неї колег із спецслужби Польської Народної Республіки.

Запланована зустріч в Польщі мала відбутися в м. Ярослав чи м. Жешув. КГБ тісно співпрацював у цьому напрямку із своїми польськими колегами. Все було продумано до дрібниць.

В будь-якій точці, де мала відбутись зустріч "Куртизанки" та "Етьєна" мало бути забезпечено зовнішнє спостереження, прослуховування та фотофіксація. Однак….француженка до Польщі не приїхала і прислала "Етьєну" телеграму, в якій побажала – приємного відпочинку…

 Із довідки про перебування "Етьєна" в ПНР

Джерело: ГДА СБУ, Спр.1849 "Куртизанка"

Незважаючи на такий зрив запланованої операції, КГБ не опускає руки. "Куртизанку" очікують в УРСР у 1970, "Етьєну" готують нові завдання, Комітет вже майже "марить", щоб їхнього агента завербували французькі спецслужби.

Він розпочинає службу в Радянській армії в званні старшого лейтенанта, одночасно працюючи в редакції газети Прикарпатського воєнного округу "Слава Родины".

В 1970 "Куртизанка" до Львова так і не приїхала, а спілкування із самим "Етьєном" зменшила до мінімуму відправивши йому за рік лише 3 вітальні листівки.

Та КГБ не здавався. У 1971 вони вирішують напрвити свого агента "Статистика" до Франції, щоб той налагодив контакт із "Куртизанкою".

У березні 1971 "Етьєн" попросив своє керівництво перевести його на службу в Чехословаччину, однак останні відмовили. Ця ситуація занепокоїла КГБ, так як "Етьєн" міг сприйняти відмову негативно і відмовитись в подальшому від співпраці із ними.

Жаннет з друзями у Франції

Джерело: ГДА СБУ, Спр.1849 "Куртизанка" 

У липні 1971 Жаннет приїхала до Львова разом із тіткою "Етьєна" з Франції. КГБ вирішив вибудувати поведінку свого агента дещо по-іншому.

По-перше йому заборонялося вступати із француженкою в статеві зносини, по-друге з'явитися на зустріч у військовій формі та повідомити, що він цілком задоволений своїм теперішнім становищем. Ці речі, мали, на думку оперативників, спровокувати "Куртизанку" та показати її істинні наміри під час візитів до УРСР.

Провокація вдалася, "Етьєн" відмовив Жаннет в коханні, на що остання образилась і обізвала його комуністом, а також почала жалкувати, що він раніше хотів виїхати закордон, а тепер цілком задоволений і в Союзі.

При цій зустрічі Жаннет написала на пачці цигарок "Етьєна" прощання назавжди. Після чого відправилась в готель, де, як відзначали оперативники – сексуально задовільняла себе в збоченій формі…

 Довідка по результатах стеження за "Етьєном" та "Куртизанкою"

Джерело: ГДА СБУ, Спр.1849 "Куртизанка"

На їхній останній зустрічі "Етьєн" почав грати власну гру. Він знав, що в готелі встановлена спецтехніка і їхню розмову запишуть, тому незважаючи на вказівки керівників із КГБ, розмовляв із "Куртизанкою" в машині.

Однак, ця розмова теж була записана.

"Етьєн" пропонував Жаннет свої послуги для роботи на іноземну розвідку, а також прохав про допомогу йому у виїзді закордон. Та Жаннет повідомила йому, що у неї насправді немає контактів у спецслужбі і вона не знає, чим йому допомогти…В КГБ появився агент-"двурушнік", який понадіявся на француженку із її видуманою легендою.

Після такого повороту подій КГБ виключає "Етьєна" із агентурної мережі (без його відома) і заводить вже на нього справу оперативної перевірки.

Тепер їх вже обох розробляє КГБ і плануєте піймати на гарячому, під час передачі "Етьєном" секретної інформації "Куртизанці". З цією метою, йому навіть спеціально планують підсунути важливу секретну (легендовану – В.Б.) інформацію.

Із плану оперативної розробки...

Джерело: ГДА СБУ, Спр.1849 "Куртизанка" 

У липні 1972 "Куртизанка" приїхала до Львова зі своїм братом. "Етьєн" по власній ініціативі запропонував передати йому секретні документи, які він зможе дістати на місці своєї служби, взамін просив забезпечити йому переїзд із сім'єю до Франції та купівлю будинку там.

Водночас будучи вже під наглядом КГБ, він дезінформував останніх і повідомив, що французи самі запропонували передати йому секретну інформацію.

КГБ готувалося до арешту… Та в останній момент, "Етьєн" мабуть щось відчув, бо в домовлений день інформації не передав і старався розмовляти із французами про побутові теми.

У серпні 1972 "Етьєн" вже стає для КГБ об'єктом оператиної розробки "Двуликим". КГБ активно перевіряє його через агентурний апарат, з’ясовує, які відомості могли стати йому відомі під час служби у війську.

Бере під контроль його сім’ю та родину, систематично проводить негласні обшуки в нього вдома та оголошує про виключення із агентурного апарату.

КГБ з оперативною метою пропонує йому перевестись на інше місце служби, однак служити за межами Львова він відмовляється і з армії звільняється. Справа йде до кінця…

 План розробки агента-"двурушніка"

Джерело: ГДА СБУ, Спр.1849 "Куртизанка"

У 1973 "Двуликий" працює експедитором на продовольчому складі. "Куртизанка" таки приїхала до Львова у серпні місяці, однак на цей час "Двуликий" виїхав в Ужгород.

КГБ був дещо розгублений такою поведінкою, хоча й припускав, що він міг і не знати про приїзд "Куртизанки". Цього року їхньої зустрічі так і не відбулось

У 1975 "Куртизанка" знову приїздитиме до Львова і знову не застане "Двуликого", цього разу він буде на відпочинку в Сочі.

Цього ж року КГБ зробило підставу для затримання "Куртизанки" - її впіймали на продажі блоку американських цигарок.

Під час негласної розмови із агентами КГБ, вона розповіла всю історію про своє перебування у Львові та знайомство із "Етьєном", однак відзначала, що останнім часом вони не зустрічаються, так як в нього є сім’я.

Після цієї розмови, враховуючи відхилення у психіці "Куртизанки" (як заначали оперативники – на фоні сексуальних збочень) – справу "Куртизанка" вирішили закрити та здати в архів.

 Шифротелеграфа із пропозицією про закриття справи

Джерело: ГДА СБУ, Спр.1849 "Куртизанка"

Вісім років КГБ витрачало ресурси, щоб задовольнити темпераментну туристку. А в процесі "розвідзаходів" – втратив агента.  Це був провал.

п.с. Ймовірно "Богдан" захопившись розповідями Жаннет про Францію та перпективу іншого житття справді планував передати їй певну інформацію.

Жаннет, же ж в свою чергу, просто розповідала ще одному своєму коханцю різні небилиці про спецслужби та розвідку.

Вони обоє були за крок до арешту та ув’язнення, однак дивний збіг обставин залишив все на своїх місцях….

Жаннет і далі мандрувала по світу, маючи коханців у багатьох європейських містах, а "Богдан" залишився працювати експедитором на продовольчому складі у Львові, так і не ставши агентом французької розвідки…

Для підготовки цієї статті були використані розсекречені документи Архіву СБУ. Автор та редакція "Історичної правда" за спільною згодою та з етичних міркувань вирішили не публікувати повних установочних даних фігурантів цієї історії, а також дещо заретушували їхні фото.

Читайте також:

Енергійний, працездатний і терплячий. Профайл Джорджа Буша Старшого в КГБ

Як ЦРУ викрало рецепт херсонської кабачкової ікри

За покликом рідної крові. Знайти родинну історію в архівах КДБ

Контррозвідка ПНР проти Організації українських націоналістів

В гостях у Штазі. Як Німеччина відкрила архіви держбезпеки НДР

Навіщо Україні закон про відкриті архіви?

Відкриті архіви: поради для архівістів

«Кожен має знати, що без його, або її зусиль нічого не зміниться»: Олександра Матвійчук

Публічне інтерв'ю із правозахисницею Олександрою Матвійчук у рамках виставки ГОЛОСИ Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.

Важка стежка до храму. Спогади очевидця відродження УАПЦ у Чернігові

28 січня 1990-го під час встановлення пам'ятного хреста у Крутах побував український священик з Києва, який взяв участь у освяченні хреста і служінні панахиди по вбитих більшовиками у 1918 році студентах. На Крутянську жалобу тоді з'їхалося понад 300 осіб. Це був перший за багато років випадок на Чернігівщині, коли тут відкрито служили церковну панахиду по жертвах комуністичного режиму. Сподіватись на такий крок з боку місцевих священиків РПЦ було неможливо, тому ще більше нас стала вабити УАПЦ, про яку ми чули, що вона була знищена і заборонена комуністичним режимом.

КГБ УРСР проти "Летючих козаків" ВПС США

У москві поставили завдання перед кгб урср збирати всю доступну інформацію про всіх українців, які пішли на службу до армії США. Їх розглядали як таких, що можуть бути використані з диверсійною і шпигунською метою проти срср. Так, керівництво кгб з настороженістю сприймало здобуті агентурою відомості про "збільшення американцями набору до армії молоді українського походження".

"Сто днів" або останній король: епізод з історії визвольних змагань литовського народу

Кожному в Україні, мабуть, відомі події Української революції. Зокрема, обставини реставрації гетьманської влади у 1918 році. Втім, спроби повернення до історичних форм правління, у ту добу боротьби за незалежність колишніх підневільних Росії народів, характерні не лише для України. Подібне відбулося і у Литві. Майже одночасно з реалізацією ідей українського ІІ Гетьманату народився литовський монархічний проект.